Smeju li se uzimati lekovi u trudnoći?

lekovi u trudnoci

Smeju li se uzimati lekovi u trudnoći? Vrlo  često se trudnice iznenada nađu u situaciji da treba da uzmu neki lek, a nisu sigurne da li smeju. Koji antibiotici u trudnoći se smeju koristiti a koji ne?

Smeju li se uzimati lekovi u trudnoći kada za to postoji potreba?

Kada postoji potreba za antibioticima, najsigurnije da se konsultuju sa svojim ginekologom.  A ako iz nekih razloga trudnice ne mogu to da učine daćemo savete koje lekove i u kojim situacijama mogu bezbedno da uzmu. Sve što se odnosi na trudnice odnosi se i na porodilje koje doje dete.

lekovi u trudnoci
Najbezbednije je da trudnica dobije savet o lekovima od svog ginekologa.

Većina lekova koja sme da se uzima u trudnoći kada za to postoji razlog, sme i u toku čitavog trajanja trudnoće. Ali ima i lekova koji smeju da se koriste samo u određenom periodu trudnoće. Tako da o tome treba voditi računa.

Pila sam lekove a nisam znala da sam trudna?

Kada trudnica ima terapiju od pre trudnoće, nastavlja s njom i kada sazna da je trudna dok ne dođe kod ginekologa da se utvrdi trudnoća i sa njim se posavetuje. Ne prekidati terapiju na osnovu sumnje na trudnoću. Svi lekovi u prve četiri nedelje trudnoće deluju po prinicipu sve ili ništa.  Znači ili nema trudnoće ili ostaje normalna trudnoća.

Kada se radi prenatalna dijagnostika?

Važno je da kažete lekaru tačan period u kojem ste pili koji lek . Lekar će utvrditi  da li ima potrebe da se radi prenatalna dijagnostika. Isto važi i za rendgensko snimanje. Ako je u prve četiri nedelje trudnoće, princip je sve ili ništa.

lekovi u trudnoci
Neki lekovi mogu se piti tokom cele trudnoće a neki ne

Da li se piju antibiotici u trudnoći?

Antibiotici su lekovi koji se, kada postoji indikacija za to, propisuju u trudnoći od strane lekara. Ono o čemu lekar uvek vodi računa kada se odlučuje za konkretan lek jeste bezbednost njegove primene u trudnoći. Odnosno, u svakom trenutku procenjuje odnos koristi i rizika od primene konkretnog leka u određenoj situaciji.

Uz antibiotik potreban je probiotik

Uz svaki antibiotik treba koristiti probiotik. Korišćenje probiotika je preporučeno i preventivno u trudnoći.  To su bakterije koje žive u digestivnom traktu svake osobe. Nažalost, ekologija, stres, loš način života i upotreba antibiotika – sve to uzrokuje smrt blagotvornih bakterija! Zato se sve češće preporučuje preventivni, svakodnevni unos probiotika. Funkcije crevne mikrobiote se razlikuju u zavisnosti od njenih delova. Mikrobiota tankog creva je uključena imunološke odgovore, metabolizam glukoze, regeneraciju sluzi i sistemsku homeostazu, uništavaju kancerogene i mutagene metabolite, regulišu razmenu toplote. Potrebno je poznavati vrstu i sojeve bakterija čije su prednosti potvrđene rezultatima naučnih studija. Evo sedam primera korisnih probiotika:

  • Lactobacillus acidophilus NCFM
  • Bifidobacterium lactis BI-07 ili HN019
  • Bacillus Indicus HU36
  • Bacillus Subtilis HU58
  • Lactobacillus rhamnosus HN001
  • Saccharomyces boulardii

Koji antibiotici su bezbedni u trudnoći?

Antibiotici za koje postoje dokazi  da njihova primena u trudnoći ne nosi  nikakav rizik su najveći broj lekova iz grupe penicilina (amoksicilin, ampicillin, benzilpencilin), određeni lekovi iz grupe cefalosporina (cefaleksin, cefalotin), eritromicin iz grupe makrolida.

lekovi u trudnoci
Sulfonamidi predstavlјaju manji rizik od pojave srčanih obolјenja, rascepa usne ili nepca i žutice. Sulfonamidi se uglavnom izbegavaju tokom prvog tromesečja trudnoće i blizu vremena porođaja.

Koje antibiotike treba izbegavati u trudnoći?

Neke treba izbegavati – tetracikline i baktrim, na primer. Primena drugih antibiotika u trudnoći  može nositi manji ili već rizik ali je uvek na lekaru da u datoj situaciji donese odluku o njihovoj primeni,  procenom odnosa koristi i rizika

Koji se lekovi najčešće koriste u trudnoći zbog tegoba?

Veoma često traze se lekovi u trudnoći za probleme sa: opstipacijom, bolovima (naročito u vezi oralnog zdravlja). Zatim, alergijama, grčevima u nogama, mučninom, dijarejom i hroničnim tegobama druge vrste… U svakom uputstvu leka naznačeno je da li je lek dozvoljen trudnicama.  Ali, neki lekovi kada ste trudni iako su dozvoljeni za trudnice, možda baš vama, u odnosu na vaše ukupno zdravstveno stanje ne odgovaraju. Zato lekove prepisuje isključivo vaš lekar.

Specijalista ginekologije i akušerstva. Radi UZ-nu dijagnostiku u ginekologiji i akušerstvu, UZ-ni pregled dojki, završila je kurs iz citologije i citodijagnostike. Načelnik službe za zdravstvenu zaštitu žena DZ Stari Grad. Učesnik brojnih stručnih skupova.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…