Antibiotici u Trudnoći

Antibiotici u Trudnoći

Antibiotici u trudnoći, koji, i da li će biti bezbedan za mamu i bebu, pitanje je koje je za svaku trudnicu, koja dođe u situaciju da su joj antibiotici potrebni, važno. Antibiotici su lekovi koji se, kada postoji indikacija za to, propisuju u trudnoći od strane lekara. Lekar procenjuje svakog pacijenta ponaosob!

Ono o čemu lekar uvek vodi računa kada se odlučuje za konkretan lek jeste bezbednost njegove primene u trudnoći. Odnosno, u svakom trenutku procenjuje odnos koristi i rizika od primene konkretnog leka u određenoj situaciji.

Antibiotici u trudnoci

Bezbednost primene antibiotika u trudnoći

Naime, bezbednost primene određenog leka, uključujući i antibiotike, zavisiće od različitih faktora, uključujući grupu leka (antibiotika), period uzimanja gde je prvo tromesečje trudnoće uvek najkritičniji period zbog intezivnog razvoja fetusa, doze, dužina trajanje terapije…

Koji antibiotici su bezbedni u trudnoći?

Antibiotici za koje postoje dokazi  da njihova primena u trudnoći ne nosi  nikakav rizik su najveći broj lekova iz grupe penicilina (amoksicilin, ampicillin, benzilpencilin), određeni lekovi iz grupe cefalosporina (cefaleksin, cefalotin), eritromicin iz grupe makrolida.

Koje antibiotike treba izbegavati u trudnoći?

Neke treba izbegavati – tetracikline i baktrim, na primer.Primena drugih antibiotika u trudnoći  može nositi manji ili već rizik ali je uvek na lekaru da u datoj situaciji donese odluku o njihovoj primeni,  procenom odnosa koristi i rizika od primene leka  za trudnicu i fetus.

Antibiotik, samo uz dozvolu lekara!

U svakom slučaju, pre upotrebu antibiotika ali i svih drugih lekova koji se propisuju i/ili ne propisuju na recept  trudnica mora konsultovati  svog lekara.

Uz svaki antibiotik treba koristiti probiotik. Korišćenje probiotika je preporučeno i preventivno u trudnoći.  To su bakterije koje žive u digestivnom traktu svake osobe. Nažalost, ekologija, stres, loš način života i upotreba antibiotika – sve to uzrokuje smrt blagotvornih bakterija! Zato se sve češće preporučuje preventivni, svakodnevni unos probiotika.

Koji probiotik uz antibiotik birati?

Potrebno je poznavati vrstu i sojeve bakterija čije su prednosti potvrđene rezultatima naučnih studija. Evo sedam primera korisnih probiotika:

  • Lactobacillus acidophilus NCFM
  • Bifidobacterium lactis BI-07 ili HN019
  • Bacillus Indicus HU36
  • Bacillus Subtilis HU58
  • Lactobacillus rhamnosus HN001
  • Saccharomyces boulardii

Funkcije crevne mikrobiote se razlikuju u zavisnosti od njenih delova. Mikrobiota tankog creva je uključena u imunološke odgovore, metabolizam glukoze, regeneraciju sluzi i sistemsku homeostazu, uništavaju kancerogene i mutagene metabolite, regulišu razmenu toplote.

Radi na katedri za ishranu i hemiju hrane Univerziteta u Beogradu – Farmaceutski fakultet. Objavila je kao autor ili koautor više stručnih i naučnih radova u domaćim i stranim časopisima.
Preporučujemo vam...
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze trušnih mišića
Kineziotejping u rehabilitaciji dijastaze trušnih mišića može biti dobro pomoćno sredstvo. Primenjuje se u prvoj fazi rešavanja problema dijastaze. Dijastaza trbušnih mišića Dijastaza (razdvojenost) pravog trbušnog mišića predstavlja normalnu pojavu u trudnoći. Ona se dešava kako beba raste. Na taj način se proširuje prostor za rast bebe. Nakon porođaja razdvojenost…
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…