Antibiotici u trudnoći, koji, i da li će biti bezbedan za mamu i bebu, pitanje je koje je za svaku trudnicu, koja dođe u situaciju da su joj antibiotici potrebni, važno. Antibiotici su lekovi koji se, kada postoji indikacija za to, propisuju u trudnoći od strane lekara. Lekar procenjuje svakog pacijenta ponaosob!
Antibiotici u trudnoći
Ono o čemu lekar uvek vodi računa kada se odlučuje za konkretan lek jeste bezbednost njegove primene u trudnoći. Odnosno, u svakom trenutku procenjuje odnos koristi i rizika od primene konkretnog leka u određenoj situaciji.
Bezbednost primene antibiotika u trudnoći
Naime, bezbednost primene određenog leka, uključujući i antibiotike, zavisiće od različitih faktora, uključujući grupu leka (antibiotika), period uzimanja gde je prvo tromesečje trudnoće uvek najkritičniji period zbog intezivnog razvoja fetusa, doze, dužina trajanje terapije…
Koji antibiotici su bezbedni u trudnoći?
Antibiotici za koje postoje dokazi da njihova primena u trudnoći ne nosi nikakav rizik su najveći broj lekova iz grupe penicilina (amoksicilin, ampicillin, benzilpencilin), određeni lekovi iz grupe cefalosporina (cefaleksin, cefalotin), eritromicin iz grupe makrolida.
Koje antibiotike treba izbegavati u trudnoći?
Neke treba izbegavati – tetracikline i baktrim, na primer.Primena drugih antibiotika u trudnoći može nositi manji ili već rizik ali je uvek na lekaru da u datoj situaciji donese odluku o njihovoj primeni, procenom odnosa koristi i rizika od primene leka za trudnicu i fetus.
Antibiotik, samo uz dozvolu lekara!
U svakom slučaju, pre upotrebe antibiotika ali i svih drugih lekova koji se propisuju i/ili ne propisuju na recept trudnica mora konsultovati svog lekara.
Uz svaki antibiotik treba koristiti probiotik. Korišćenje probiotika je preporučeno i preventivno u trudnoći. To su bakterije koje žive u digestivnom traktu svake osobe. Nažalost, ekologija, stres, loš način života i upotreba antibiotika – sve to uzrokuje smrt blagotvornih bakterija! Zato se sve češće preporučuje preventivni, svakodnevni unos probiotika.
Koji probiotik uz antibiotik birati?
Potrebno je poznavati vrstu i sojeve bakterija čije su prednosti potvrđene rezultatima naučnih studija. Evo sedam primera korisnih probiotika:
- Lactobacillus acidophilus NCFM
- Bifidobacterium lactis BI-07 ili HN019
- Bacillus Indicus HU36
- Bacillus Subtilis HU58
- Lactobacillus rhamnosus HN001
- Saccharomyces boulardii
Funkcije crevne mikrobiote se razlikuju u zavisnosti od njenih delova. Mikrobiota tankog creva je uključena u imunološke odgovore, metabolizam glukoze, regeneraciju sluzi i sistemsku homeostazu, uništavaju kancerogene i mutagene metabolite, regulišu razmenu toplote.