Trudnica na odmoru i putovanje automobilom- DA. Putovati automobilom je udobno ukoliko se trudnica pridržava nekih pravila na putu zbog svog posebnog stanja.
Da li je putovanje automobilom za trudnicu bezbedno?
Putovanja su uvek dobrodošla a naročito se radujemo godišnjem odmoru. Trudnice sa zdravom i urednom trudnoćom mogu putovati automobilom u toku cele trudnoće. Ali moraju da računaju na moguće nelagodnosti u prvom trimestu. Tada su česte mučnine i kada je organizam u periodu navikavanja na novo stanje – trudnoću.
Smeta li klima u automobilu trudnici?
Ne ne smeta ako hladan važduh ne duva direktno u pravcu trudnice. Pri tome temperatura podešena na klimi ne treba da bude drastično niža nego što je spolja. Svakako pri odmoru treba otvoriti sva vrata i provetriti vozilo. Voditi računa o tome da li su filteri za ventilaciju i klima uređaj očišćeni pred put ili zamenjeni. Ako automobil nema klima uredjaj, treba da bude dobro provetren pred put. I da se u toku vožnje, kada se prave češće pauze, automobil treba parkirati u hladovini. Pre nastavka putovanja opet dobro provetriti.
Trudnica na odmoru i putovanje automobilom – uz pauze!
Češće pauze su potrebne kako bi trudnica protegla noge tj. prosetala i promenila položaj. Osvežila se vodom koju treba piti u dovoljnoj količini (flaširana voda). Češće pauze i šetnja na pauzama će osigurati i dotok kiseonika detetu.
Neke mere opreza kada trudnica putuje automobilom
- Treba da znate da vazdušni jastuk nije dodatna opasnost za bebu ukoliko dođe do sudara. Jastuk će se naduvati samo u području glave i grudnog koša.
- Vozač treba da vozi sa manjom brzinom. Idete na put da uživate ali uživajte i u samom putovanju. Nije potrebna nikakva žurba niti stotine kilometara brzine!
- Obavezno vežite sigurnosti pojas. Pojas stavite ispod trbuha (donji pojas), ne preko njega. Gornji pojas stavite iznad stomaka.
- Obucite se udobno i budite bezbrižne, jer truckanje neće naškoditi vašem plodu.
Trudnica na moru
Ukoliko idete na odmor na more nemojte roniti, odmor provedite u laganoj šetnji i laganom plivanju. Ne idite daleko od obale. Uživajte u ležanju u hladovini i ne zaboravite šešir, naočare za sunce. Ne zaboravite kremu sa visokim procentom zaštite za UV zrake. Pazite na temperaturu mora – more ne sme biti prehladno. Plivanje je inače korisna i zdrava aktivnost u trudnoći . Nabavite obuću za more, radi vaše zaštite. Da se ne okliznete, da ne stanete na ostar predmet. Izbegavajte boravak na plaži u periodu od 11 do 16 sati.
Kada je najbolje ići na more?
Sredina trudnoće, odnosno drugi trimestar, je najprijatniji period za putovanje. U prvom trimestru zadovoljstvo putovanja može da vam pokvari osećaj mučnine. Mučnina često prati ovaj period i ceo organizam je osetljiviji jer se tek privikava na novo stanje.
Plivanje u bazenima nije preporučeno u trudnoći. Obzirom da se u bazenima kupa veliki broj ljudi. Moguće su infekcije ali i alergijske reakcije na hemikalije koje se koriste za higijensku bezbednost vode u bazenima.
Odmor na planini koja nije na vrlo velikoj nadmorskoj visini je blagotvoran. Idealno nadmorska visina do 1000 metara. U svakom, od četiri godišnja doba je dobro da trudnica boravi bar 7-10 dana na planini. Ako je u mogućnosti i nekoliko puta, još je korisnije. Smatra se daje kraći boravak od 4 dana nedovoljan da se trudnica prilagodi novim spoljašnjim uslovima . I nedovoljno da se odmori od puta. Zato je optimalno da boravi 7-10dana. U tako divnom, drugom stanju postoje veliki benefiti boravka trudnice na planini.
Ishrana trudnice na putu
Jedite dobro termički obradjene namirnice, izbegavajte sirovu hranu na putu i hotelima. Voće mora biti dobro oprano. Koristite isključivo flaširanu vodu za piće. Vode iz česme, čak i tamo gde su dozvoljene za piće, različitog su sastava od one vode na koju je vaš organizam navikao. Tako da može lako doći do problema. Do dijareje i drugih problema digestivnog i crevnog trakta.
O čemu voditi računa na putovanju?
Ako ste u trećem trimestru na putu, proverite da li vaše odredište ima adekvatno porodilište. Ima li porodilište mogućnost za obavljanje carskog reza, koje je najbliže. I ne zaboravite da pri uplati putnog osiguranja uzmete ono putno osiguranje koje obuhvata i novorodjenče.
Na put uvek nosite sa sobom važna dokumenta. Ličnu kartu, vozačku dozvolu, zdravstvenu knjižicu. Bilo bi dobro da imate i lekarske nalaze, telefon lekara koji vodi vašu trudnoću…