Koje su to zablude u trudnoći, takozvana pravila a koje možete prekršiti? Kada je reč o savetima o trudnoći, čini se da svako ima svoje mišlјenje. Ali šta je istina? Koja “pravila” možete prekršiti? Ovde razdvajamo činjenice od fikcije.
Zablude u trudnoći
Kada ste trudni, uobičajeno je da Vas preplave pravila. Svi, od Vaših prijatelјa i komšija do stranaca na ulici, verovatno će ponuditi svoje mišlјenje o tome šta je, a šta nije bezbedno tokom trudnoće. Obično je ovaj savet dobronameran. Međutim, neki su jednostavno pogrešni.
Vaš lekar ili babica su najbolјi izvor informacija o svim promenama u načinu života koje biste trebali ili ne bi trebalo da napravite za zdravu trudnoću. Ali postoje neke “zabrane” koje lјudi često dele, a koje nisu potrebne većini trudnica. Osim drugih specifičnih uputstava Vašeg lekara, evo 8 „pravila“ o trudnoći koja možete bezbedno da prekršite.
Zabluda: Stres tokom trudnoće je loš
Iako izuzetno visoki nivoi stresa mogu biti štetni, istraživanja pokazuju da je umeren stres zapravo dobar za fetus. Redovni stres tokom trudnoće, kao što su rokovi na poslu, verovatno ne doprinose problemima u trudnoći. U stvari, može tonirati nervni sistem fetusa i ubrzati razvoj. Štaviše, prema jednoj studiji, oni koji su iskusili umereni stres tokom trudnoće imaju bebe od 2 nedelјe sa mozgom koji rade brže od beba majki bez istog stresa, i 2-godišnja deca sa većom motorikom i ocenom mentalnog razvoja.
Međutim, doživlјavanje ekstremnog stresa ili prinude može izazvati zdravstvene probleme, poput visokog krvnog pritiska. Takođe može smanjiti Vaš imuni sistem, povećavajući šansu da dobijete infekciju u materici. Iz tog razloga, trebalo bi da pokušate da budete što je moguće pažlјiviji. Da ublažite stresne događaje i aktivnosti kad god možete.
Zabluda: Trudnice ne bi trebalo da jedu slatkiše
Trudnice treba da vode računa o tome šta jedu; međutim, izbegavanje čitave grupe hrane nije neophodno. Osim, ako Vam to ne kaže lekar. Štaviše, neki slatkiši (da, slatkiši!) pružaju zdravstvene prednosti, odnosno svakodnevno jedenje čokolade može biti dobro za Vas. Prema studiji iz avgusta 2010. godine, unos slatke supstance može smanjiti rizik od preeklampsije i gestacijske hipertenzije.
Zabluda: Trudnice treba da izbegavaju vežbanje
Brojne studije su pokazale zdravstvene prednosti vežbanja. Odnosno vežbanje tokom trudnoće podiže raspoloženje i pobolјšava kvalitet sna. Smanjuje rizik od gestacionog dijabetesa i drugih komplikacija u trudnoći, a zapravo može smanjiti bol u leđima i naprezanje. Vežbanje tokom trudnoće je dobra stvar.
Ali da li ste znali da kada vežbate, beba takođe vežba? Prema istraživanjima, otkucaji srca fetusa kod trudnica koje su fizički aktivne su sporije i varijabilnije, što je oba znaka kardiovaskularnog zdravlјa. Bebe kojima mame vežbaju imaju nižu porođajnu težinu i mogu čak postati inteligentnije odrasle osobe zbog svog većeg mozga.
Zabluda: Trudnice ne bi trebalo da jedu morsku hranu
Konzumiranje ribe bogate omega-3 masnim kiselinama i malo žive tokom trudnoće može proizvesti pametniju decu. Deca čiji su roditelјi jeli najmanje 340 gr morske hrane nedelјno tokom trudnoće imala su veći verbalni koeficijent inteligencije. Bolјe društvene i komunikacijske veštine i superiorne motoričke veštine, prema studiji iz oktobra 2019. Druga studija je otkrila da imaju i bolјi metabolički profil, u velikoj meri zahvalјujući morskim plodovima.
Zabluda: Ne možete piti kofein dok ste trudni
U prošlosti je trudnicama savetovano da izbegavaju kofein. I to u sokovima, kafi, čaju i čokoladi. Ali nedavne studije pokazuju da su umerene količine bezbedne. Prema Američkom koledžu akušera i ginekologa (ACOG), trudnice mogu bezbedno da konzumiraju do 200 miligrama kofeina dnevno, ili jednu šolјu kafe od 2,5 dl.
Zabluda: Ležanje na leđima tokom trudnoće je opasno
Dok većina lekara i stručnjaka preporučuje spavanje na boku tokom trudnoće, neke trudnice mogu (i spavaju) na leđima. U pitanju je udobnost. Takođe predstavlјa minimalan rizik, posebno u prvom tromesečju. Ipak, ACOG i dalјe preporučuje trudnicama da spavaju na boku.
„Kako Vaš stomak raste, spavanje na leđima možda neće biti dobro za Vas“, piše ACOG . “To stavlјa težinu Vaše materice na kičmu i mišiće leđa. U drugom i trećem tromesečju, ležanje na leđima može da stisne glavni krvni sud koji vodi krv u matericu, zbog čega ćete osećati vrtoglavicu i možda smanjiti dotok krvi u Vašu matericu i fetus. Spavanje na boku tokom drugog i trećeg trimestra može biti najbolјe rešenje.
Zabluda: Jedenje peperoni pice tokom trudnoće može naškoditi fetusu
Prema Američkom koledžu akušera i ginekologa (ACOG), delikatesno meso i meso za ručak treba izbegavati tokom trudnoće. To je zbog moguće kontaminacije i njihove visoke koncentracije nitrata. Međutim, ove namirnice se mogu konzumirati u umerenim količinama, ako su pravilno pripremlјene i zagrejane. ACOG savetuje zagrevanje delikatesnog mesa na 750 C ili više neposredno pre jela. To znači da je peperoni / kulen pica, na primer, sigurna opcija.
Zabluda: Ne možete imati seks dok ste trudni
Osim ako vam lekar ili babica to ne savetuju, seks tokom trudnoće je bezbedan – ako to želite. Nekoliko studija je otkrilo da vaginalni seks tokom trudnoće ne povećava rizik od pobačaja ili prevremenog porođaja. Vaša beba je takođe visoko zaštićena amnionskom tečnošću i Vašom maternicom. Međutim, ako imate određene zabrinutosti, možete i treba da razgovarate sa svojim lekarom.