Razvoj bebe u 1. i 2. mesecu svaki roditelj želi da razume i prati. Da bi u tome uspeo, potrebno je da se upozna sa važnim zakonitostima o razvoju kretanja, kao i da razume reflekse sa kojima je beba došla na svet.
Razvoj bebe u 1. i 2. mesecu i refleksi bebe
Neki od refleksa su sledeći:
Moro refleks
Ovaj refleks se aktivira iznenadnom stimulacijom, na primer kada beba oseti promenu u položaju ili čuje glasne zvukove ili je izložena jakom svetlu. Beba će refleksno raširiti ruke i noge, a zatim ih skupiti, polako vraćajući nazad ka telu. Ovaj refleks obično slabi između 4-6 meseca. Tako da je posebno važno da se vodi računa upravo o takvim stimulacijama pri aktivnostima kao što su oblačenje, podizanje, nošenje, spuštanje bebe. Preporuka je da se beba spušta bočno na podlogu, a ne ravno na leđa, upravo da ne bismo aktivirali ovaj refleks.
Asimetrični tonički vratni refleks (ATNR)
Kada okrenete bebinu glavu u jednom pravcu, beba će instinktivno ispružiti ruke i noge na toj strani, a na suprotnoj strani će ih saviti. Ovaj refleks je važan za razvoj koordinacije ruku i očiju, kao i za okretanje bebe na stomak. Položaj u koji se beba namesti je poznat kao „stav mačevaoca“.
Refleks sisanja
Prisutan je od rođenja i negde oko 4m prelazi u voljnu radnju.
Refleks traženja (Rooting refleks)
Kada se bebina usna ili obrazi nežno dodirnu, beba će instinktivno okrenuti glavu prema dodiru, tražeći sisanje. Ovaj refleks pomaže bebi da pronađe dojku i omogući sisanje. Ukoliko je beba na boku i licem dodiruje tetra pelenu, to može da je golica i da krene da traži da sisa. To ne znači da je beba gladna.
Refleks hvatanja šakom
Kada se bebin dlan lagano stisne, ona će automatski stisnuti šaku kao odgovor. Ovo je normalan refleks i obično nestaje oko 3-4 meseca. Ukoliko se dostigne taj uzrast a šaka se još nije otvorila, preporučuje se da potražite stručnu pomoć.
Refleks hvatanja stopalom
Ako se pritisne stopalo novorođenčeta, ono će automatski stezati nožne prste. Ovaj refleks takođe obično prolazi u prvih nekoliko meseci, do godine dana.
Refleksno puzanje
Kada se bebin taban lagano dodirne o tvrdu površinu, ona će simulirati pokret puzanja. Traje tokom prvog meseca bebinog života. Ovo ukazuje na zdrav razvoj nervnog sistema.
Razvoj kretanja kod bebe do 2 meseca
Razvoj kretanja kod bebe je složen i možemo posmatrati kroz različite parametre.
Snaga mišića bebe
U prvim nedeljama, beba će imati mišićnu slabost i ograničanu sposobnost kontrole pokreta. Ovo je normalan deo razvoja jer će se mišićna snaga postepeno povećavati tokom vremena.
Kretanje bebe
Bebe uzrasta od rođenja do 2 meseca obično se kreću refleksno. Beba će instinktivno pokretati noge i ruke, poput trzanja ili udaranja. Kasnije će to prerasti u voljno, ciljano, koordinisano kretanje.
Koordinacija pokreta bebe
Koordinisanih pokreta u ovom uzrastu nema, sve se odvijan na refleksnom nivou. Tek u narednom periodu možemo da pričamo o koordinaciji oko-ruka, kao i koordinaciji drugih delova tela.
Položaj na stomaku
U ovom uzrastu će beba provoditi vreme u položaju na leđima, boku i stomaku. Važno je postaviti bebu na stomak dok je budna i pod nadzorom. Ovo jača mišiće vrata i ramena, te pomaže u razvoju veština podizanja glave. Nemojte staviti bebu da spava na stomaku.
Komunikacija sa bebom
Pažljiv razgovor, osmehi i kontakt očima su ključni za emocionalni i kognitivni razvoj. Beba će reagovati na glas i lice roditelja smirivanjem.
Dodir i ciljane vežbe za ovaj uzrast
Kako bi se pomoglo u razvoju mišića, pokreta i koordinacije sa bebom možete raditi lagane vežbe i nežnu masažu. Preporuke kako se rade vežbe ili masaža bebe u ovom uzrastu možete pročitati na našem portalu.
Napomena: Važno je znati da svaka beba razvija svojim tempom. Roditelji trebaju pratiti bebin napredak i konsultovati pedijatra ako imaju bilo kakvih briga ili pitanja u vezi sa razvojem svoje bebe. Ponekad je samo potrebno da se da dovoljno vremena bebi da se postigne određeni razvojni miljkokaz i da je roditelji podrže u njenim naporima.