Kalendar vakcinacija dece

Kalendar Vakcinacija Dece – Obavezna i Druga Imunizacija

Kalendar vakcinacija dece odnosi se na obavezne vakcine za decu, a predočićemo Vam i vakcinaciju koja je dostupna a nije obavezna.

U našoj zemlji postoji obavezna imunizacija (vakcinacija) dece. Predočićemo i mogućnosti vakcinacije, vakcinama koje nisu obavezne, već se daju na preporuku lekara, uz dogovor roditelja sa izabranim pedijatrom. Suština vakcinacije je razvijanje imuniteta (otpornosti) na teške zarazne bolesti, odnosno sprečavanje oboljevanja od istih.

Takođe je važno i da se pridržavate optimalnog termina za vakcinaciju (uzrast deteta), jer ćete tako na najbolji način zaštititi dete od teških infektivnih bolesti i obezbediti mu najbolje uslove da u punoj meri razvije svoj potencijal za rast i razvoj u zdravu odraslu osobu.

Kalendar vakcinacija dece
Za svaku vakcinaciju konsultujte se  sa izabranim pedijatrom, koji ima uvid u zdravstveno stanje vašeg deteta.

Kalendar vakcinacija dece – obavezne vakcine

Na rodjenju   

BCG (vakcina protiv tuberkuloze ) i HB (vakcina protiv hepatitisa B )

U drugom mesecu  

Druga  doza HB vakcine

U trećem mesecu

Prva doza DTP ( vakcina protiv difterije, tetanusa i velikog kašlja ), IPV ( vakcina protiv dečije paralize ),i Hib  ( vakcina protiv hemofiliusa influence tip B )

Sa navršena tri ipo meseca

Druga doza DTP, IPV i Hib

Do navršenih šest meseci

Treća doza HB, DTP, IPV i Hib

Od 12 do 15 meseci

MMR   ( vakcina protiv malih boginja, zaušaka i rubele )

Od 17 do 24. meseca

Prva revakcinacija DTP, IPV i Hib

U sedmoj godini

Prva revakcinacija MMR i druga revakcinacija OPV ( vakcina protiv dečje parlize ) DT ( vakcina protiv difterije i tetanusa )

U 14. godini

Treća revakcinacija OPV i DT

Osim obaveznih vakcina, kod nas postoje i vakcine protiv sledećih bolesti

Influence (gripa) i vakcinacija

Vakcinu protiv sezonskog gripa mogu da prime deca starija od šest meseci.

Kalendar vakcinacija dece
Najbolja mera prevencije za ROTA VIRUS je vakcinacija. Prirodna infekcija ne pruža detetu potpuno zaštitu od ponovne infekcije. Deca koja nisu vakcinisana imaju teže simptome tokom prve infekcije Rota virusom. Takođe i veću verovatnoću da će im biti potrebno bolničko lečenje. Vakcinacija takođe ne pruža detetu potpuno zaštitu. Ali će 9-oro od 10-oro vakcinisane dece biti zaštićeno od teže forme bolesti. A 7-oro od 10-oro biće potpuno zaštićeno od infekcije.

Rotavirusni gastroenteritis

Rotavirus je čest uzročnik proliva (dijareje)  i najčešće pogađa decu između šest meseci i pet godina. Uz dijareju se često javljaju i visoka temperatura, i povraćanje. Virus u dečji organizam ulazi fekooralno-fekalnim putem ili preko sekreta iz nosa i pljuvačke. Vakcinu protiv rota virusa preporučljivo je davati deci između šeste nedelje i šestog meseca života.

Hepatitisa A

Hepatitis A je oboljenje jetre koje se prenosi prljavim rukama. Optimalan uzrast za prvu dozu vakcine je period između navršene prve godine života i 23. meseca, dok se druga doza daje najranije šest meseci, a najkasnije 12 posle prve doze.
Vakcina se može dati i kasnije, ali svakako pre nego što dete krene u jaslice, vrtić ili školu.

Pneumokoka

Pneumokok je bakterija koja najčešće izaziva upalu srednjeg uha i sinusa, a u nekim slučajevima upalu pluća, meningitis (zapaljenje spoljašnjih omotača mozga) i sepsu. Vakcinacija protiv pneumokoka preporučuje se deci koja imaju česte upale uha i bronhitise. Broj doza vakcine koje će dete primiti zavisi od uzrasta u kome se započinje vakcinacija. Od 2018. godine vakcinacija protiv pneumokoka ulazi u  kalendar obavezne imunizacije u našoj zemlji.

Varičele

Virus varičele izaziva ovčije boginje. Vakcinom se prevenira ova zarazna bolest. Ona se daje u dve doze, a najbolji period za vakcinaciju je kada dete napuni dve godine. Stepen zaštite vakcinom veoma je visok i dostiže 96 odsto. Vakcina se daje i nakon što je došlo do kontakta sa obolelim od ovčjih boginja, jer ona ublažava simptome bolesti ako do nje dođe.

Dugogodišnje iskustvo u oblasti dečije gastroenterologije i poremećaja ishrane kod dece. UNICEF-ov je konsultant iz oblasti ishrane u pedijatriji. Član je Pedijatrijske sekcije Srpskog lekarskog društva, a u svojstvu autora i koautora objavio je više stručnih i naučnih radova u domaćim i stranim medicinskim časopisima.
Preporučujemo vam...
Prirodno lečenje ureaplazme
Prirodno lečenje ureaplazme je preporučeno pored antibiotika
Zašto je prirodno lečenje ureaplazme preporučeno pored antibiotika? Upotreba antibiotika je neophodna. Ali poželjno je u lečenju vaginalnih bakterijskih infekcija uključiti i prirodne preparate na biljnoj bazi. Prirodno lečenje ureaplazme Koja je uloga eteričnih ulјa aromatičnih bilјaka sa antibakterijskim, antifungalnim, antivirusnim i citotoksičnim svojstvima? Vaša terapija kod prirodnog lečenja ureaplazme…