Krvarenje u trudnoći šta raditi? Šta ne raditi?

krvarenje u trudnoći

Sadržaj

Krvarenje u trudnoći, šta raditi a šta ne? Ne postoji reakcija na krvarenje u trudnoći koja trudnici ne izazove dozu nespokoja. Šta može biti uzrok krvarenja?

Sve je to normalna reakcija ali, ipak, krvarenje manjeg obima se često dešava u nekom trenutku trudnoće. Za vas smo popisali situacije u kojima bi se krvarenje moglo dogoditi, šta da radite kada se ono dogodi i kome da se obratite u zavisnosti od intenziteta krvarenja i eventualnih bolova koji ih prate.

Krvarenje u  prvih 15 nedelja trudnoće

Statistika kaže da krvarenje u prvom trimestru iskusti čak 4 od 10 trudnica. Period od začeća do 15. nedelje smatra se „najosetljivijim“ periodom trudnoće. U tom  periodu se formiraju bebini vitalni organi . Većina ginekologa će savetovati svojim trudnicama do tad (i duže ako to njihovo zdravstveno stanje nalaže) uzdrže od seksualnih odnosa. Od trenutka kada saznate da ste trudni, savet lekara će biti da se ponašate normalno, kao i do sad, što znači: umerena fizička aktivnost, ako ste je do sada praktikovali. Ali, ukoliko se pojavi krvarenje savet je obratiti se lekaru i mirovati, odmarati i truditi se da se što više opustite.

krvarenje u trudnoći

Šta ne raditi ako krvarim u trudnoći?

  • Imati vežbe, čak i ako su u pitanju vežbe za trudnice;
  • Imati seksualni odnos;
  • Ne kupati se u bazenu, đakuziju i toplim kupkama u kadi (ovo važi i za trudnoću bez krvarenja).

Da li je zabrinjavajuće implantacijsko krvarenje?

Prvo krvarenje koje se može dogoditi u trudnoći je takozvano implantacijsko krvarenje. 3 od 10 trudnica ga iskuse. Ovo krvarenje nastaje kao posledica usađivanja embriona u zid materice. Može trajati i do nekoliko dana pa ga žene često pomešaju sa menstrualnim krvarenjem. Implantacijsko krvarenje nije za zabrinutost i deo je normalnog fiziološkog procesa koji se događa određenim ženama.

Infekcije izazivaju krvarenje u trudnoći?

Neke ginekološke infekcije kao simptom mogu imati krvarenje. Zato je dobro da čim saznate za trudnoću, uradite briseve i urinokulturu. Ako se utvrdi postojanje infekcije, da se adekvatno i pod nadzorom lekara, leči. Razlozi za krvarenje usled infekcija mogu biti urinarne infekcije, hlamidija, ali i gonoreja i genitalni herpes. Sve infekcije treba izlečiti.

krvarenje u trudnoći

 

Može se pojaviti hematom?

Ponekad se na početku trudnoće, najčešće usled nedostatka progesterona, pojavi hematom. Njegova pojava se utvrđuje ultrazvučnim pregledom. U tom slučaju lekar će vam savetovati terapiju progesteronom i mirovanje. Jako je bitno pridržavati se saveta lekara. Ako je predloženo strogo mirovanje, to znači ležanje, uzimanje terapije i ustajanje do toaleta. Ukoliko je rečeno: mirovanje bez naprezanja, takođe se prodržavajte i ne opuštajte previše. Ovaj problem nestaje isključivo uz pomoć terapije i mirovanja. Kada u potpunosti nestane, trudnoća se odvija normlano i bez posledica po bebu.

Šta može izazvati krvarenje u trudnoći?

Seksulani odnos ili ginekološki pregled mogu izazvati krvarenje? 24 h od ginekološkog pregleda ili seksulanog odnosa mogu se pojaviti tačkasto krvarenje bez bolova. Ovo nije za zabrinjavanje. Ipak, ukoliko krvarenje postane intenzivnije i praćeno bolovita, uputite se vašem lekaru.

Mogući spontani pobačaj?

Ukoliko pored krvarenja osetite bolove, ili primetite krvne ugruške, delove tkiva ili obilnije krvarenje odmah se obratite lekaru.

krvarenje u trudnoći

Problemi sa posteljicom?

Posteljica je organ koji se formira u trudnoći i njena uloga je zaštita bebe i dopremanje kiseonika i hranljivih materija. U najvećem broju slučajeva ona je visoko usađena u materici. U manjem procentu trudnoća desi se da posteljica bude nisko usađena ili da celom svojom površinom prekriva grlić (ovo stanje se naziva placenta previa). Sva ova stanja dijagnostikuje ginekolog  spram čijeg mišljenja i saveta treba dalje postupati. Tako će tok trudnoće, uz nešto više mirovanja i preventivnih pregleda, proteći bez problema po mamu i bebu.

Šta ako ste prešli 37. nedelju trudnoće i pojavi se krvarenje?

Ukoliko je krvarenje obilno, praćeno bolovima u stomaku i leđima, a prešli ste 37. nedelju bilo bi dobro da odete odmah u porodilište. Svaki porođaj pre 37.nedelje vodi se kao prevremeni, pa da biste uštedeli vreme, dobro je da se odmah uputite u porodilište.

avatar
U ordinaciji Merida spojila je ginekologiju i akupunkturu. Medicina svakodnevno napreduje i nudi nova rešenja, ali mudrost akupunkture traje zauvek.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Uspeh trudnoće posle 40. je neizvestan. Mnoge žene zatrudne nakon 40 godina, neke pribegavaju posebnom tretmanu, a neke ne. Nakon 45. godine, prema mišljenju stručnjaka, gotovo je nemoguće zatrudnjeti bez...

Trudnoća posle 40. godine je sve prisutnija u savremenom društvu. Želja žena da zatrudne nakon 40, 45 ili čak 50 godina će verovatno nastaviti da se razvija. Zato je važno...

Gestacijski dijabetes pod kontrolom je moguć. Uz Vašu pažnju, promenu stila života i dobru saradnju sa doktorom koji prati Vašu trudnoću. Gestacijski dijabetes je oblik dijabetesa koji počinje tokom trudnoće...

Bol u leđima uz 4 simptoma, može zahtevati poziv lekaru. Uobičajeno, sama bol u leđima u trudnoći, bez propratnih simptoma samo je nelagodnost. Ne prihvatajte da je bol normalan deo...