Da li Sunce ima Uticaj na Kosu?

Da li Sunce ima Uticaj na Kosu

Ako se pitate da li sunce ima uticaj na kosu, odgovor je DA. Duže izlaganje nezaštićene kose suncu (UV zračenju) može dovesti do strukturnih promena kose i njenog isušivanja. Pored toga, ako ste trudnica, nega kose u trudnoći je drugačija nego pre trudnoće i specifična u svemu u odnosu na novo stanje u kome se trudnica nalazi. Tokom trudnoće u organizmu žene dolazi do imunoloških, metaboličkih, endokrinih i vaskularnih promena, što može dovesti do fizioloških, ali i patoloških promena na koži, kosi, noktima, znojnim i sebacealnim žlezdama.

Da li sunce ima uticaj na kosu – oštećenje kose od UV zračenja

Za razliku od UVB zraka koji imaju uticaj samo na kutikulu, UVA zraci mogu proći dublje do korteksa stabla dlake Pored direktnog uticaja na strukturu dlake, sunčevo zračenje (pre svega UVA zraci) može izazvati i stvaranje reaktivnih kiseoničnih vrsta (npr. slobodnih radikala) koje takođe izazivaju oštećenje strukture dlake, ali dovode i do njenog posvetljivanja (imaju uticaj na pigment melanin ili trajne boje kod farbane kose).

Da li Sunce ima Uticaj na Kosu

Kozmetički proizvodi namenjeni zaštiti kose od sunca sadrže UV filtere, određene silikone i antioksidanse. Antioksidansi u proizvodima za zaštitu kose od sunca sprečavaju oštećenje strukture kose i melanina. Primeri antioksidanasa prirodnog porekla u ovim proizvodima su: vitamin E, ekstrakt nara, artičoke, pirinča itd.

Treba li  koristiti kozmetičke proizvode namenjene zaštiti kose od UV zračenja?

Kozmetički proizvodi namenjeni zaštiti kose od sunca sadrže UV filtere, određene silikone i antioksidanse. Antioksidansi u proizvodima za zaštitu kose od sunca sprečavaju oštećenje strukture kose i melanina. Primeri antioksidanasa prirodnog porekla u ovim proizvodima su: vitamin E, ekstrakt nara, artičoke, pirinča itd.

Da li Sunce ima Uticaj na Kosu

Ovi proizvodi se mogu koristiti i u trudnoći, jer ne sadrže sirovine opasne po bebu. Takođe, da bi sastojci proizvoda omogućili zaštitu kose, neophodno je da ostanu na njenoj površini, tako da ne dolaze u kontakt sa površinom kože glave i ne mogu preko majke doći do bebe.

Kako izabrati kondicioner za letnji period?

U letnjem periodu treba koristiti kondicinere koji se ostavljaju na kosi (tzv. leave-on proizvodi) ili serume namenjene zaštiti (tzv. silikonske kapi) sa UV filterima i odgovarajućim silikonima koji će istovremeno negovati kosu i štiti je od sunčevog zračenja, ali i morske i/ili hlorirane vode bazena.

Leti, što manje tretiranja kose?

Kad god je to moguće, preporučuje se prirodno sušenje kose bez upotrebe fena, presa ili figara. Takođe, poželjno je izbegavati proizvode za oblikovanje i učvršćivanje frizure.

Kako možemo oštetiti kosu?

Kosu je moguće oštetiti nepravilnim postupanjem i negom, upotrebom neadekvatnih sredstava za negu i ulepšavanje. Kosu je moguće oštetiti mehanički (nepravilno češljanje i četkanje, naročito mokre kose, feniranje, nepravilna nega i nepravilno stilizovanje kose) i hemijski (bojenje, beljenje, trajno kovrdžanje ili ispravljanje kose).

Pored mehaničkog i hemijskog oštećenja, na strukturu dlake mogu uticati i spoljašnji faktori poput sunčeve svetlosti, zagađenja iz vazduha, morske vode i hlorisane vode bazena.

Dlaka (vlas kose) se sastoji iz folikula i stabla. Dok su u folikulu žive ćelije odgovorne za rast kose, stablo dlake čine tri sloja u kojima su mrtve ćelije ispunjene proteinom keratinom. Sloj na površini stabla dlake naziva se kutikula i čine ga ćelije raspoređene kao crepovi na krovu kuće. Kada je kutikula neoštećena („zdrava“), ostali slojevi stabla dlake su zaštićeni i kosa je glatka, elastična i sjajna. Ukoliko se kutikula ošteti, kosa gubi elastičnost i prirodni sjaj, postaje suva zbog smanjene sposobnosti da zadrži vlagu, a unutrašnji slojevi postaju izloženi negativnim uticajima.

Pored sunca, u letnjem periodu, dodatni problem pravi morska voda, kao i hlorirana voda bazena, koje takođe isušuju kosu. Hlorirana voda bazena može uticati i na boju kose, odnosno može dovesti do pojave sivih i zelenkastih nijasni na farbanoj svetloj kosi. Zato je, pre ulaska u more ili bazen poželjno na kosu naneti leave-on kondicioner ili ulje za kosu. Nakon izlaska iz mora, reke, jezera,  ili bazena (napomena: trudnicama se inače ne preporučuje kupanje u bazenu!), kosu je poželjno odmah isprati vodom.

Predaje na VMŠ. Objavljivala radove na temu kozmetičkih proizvoda i neinvanzivnih estetskih postupaka i bezbednosti u toku trudnoće i dojenja.
Preporučujemo vam...
Kako čitati knjige malom detetu
3 faze kako čitati knjige malom detetu
Kako čitati knjige malom detetu? Knjiga je važna za razvoj dece, ali neki mališani ih odbijaju. Kako dobiti interesovanje, fokus kod deteta i ljubav ka knjizi? Knjige su jedan prozorčić u čarobni svet i svako dete bi trebalo da dobije mogućnost da ’’gleda kroz taj prozorčić’’. Knjige pomažu u stimulaciji…
Virusna upala grla kod dece
Virusna upala grla kod dece – Simptomi, dijagnoza, terapija
Virusna upala grla kod dece je najčešći razlog  zbog kog roditelji dovode decu na pregled. Koji su simptomi virusne upale grla i kao se leči virusna upala grla? Medicinski naziv za upalu sluznice ždrela je faringitis  a krajnika-tonzilitis. Smatra se da je u 70% slučajeva tonzilofaringitis izazvan virusima. U tim slučajevima je…
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini, darivanje koje je vaš portal Trudnoća i zdravlje organizovao, je završeno. Pogledajte sjajne fotoslajdere sa fotografisanja koje su nam podarili vrhunski fotografi, majstori fotografije koji svoju profesiju rade sa puno ljubavi. Fotografisanje trudnica u 9 gradova Fotografisanje u gradovima: Beograd, Novi Sad, Subotica,…