Porođaj kod kuće, u kućnim uslovima, u svetu i kod nas

Porođaj kod kuće, u kućnim uslovima, u svetu i kod nas

Sadržaj

Porođaj kod kuće sve je zastupljeniji, kako se sprovodi u kućnim uslovima u svetu a kako kod nas? Na kraju trudnoće sledi porođaj, najlepše je da bude prirodan porodjaj.

Šta treba znati ako želite da porođaj bude kod kuće

Najbolji i najbezbedniji način porođaja i za majku i za bebu svakako je prirodan porođaj, koji eventualno može da se obezboli, a lekari ne treba mnogo da se mešaju u ovaj proces, već treba dopustiti da krene kad mu je vreme. Doktor treba da bude tu i da se umeša u 10 odsto onih porođaja koji se ne odvijaju kako treba, a u 90 odsto priroda je osigurala optimalni način rađanja.

Porođaj kod kuće, u kućnim uslovima, u svetu i kod nas

U svetu je nastao  pokret za prirodni porođaj

Ovaj pokret, prednost daje porođaju u kućnim uslovima, uz podršku zdravstvenog sistema, babice koja je prisutna i dule i prisustvu porodice. Koriste se nefarmakološka sredstva za olakšanje porođaja i umanjnja bola.

Gde se već sprovodi porođaj u kući?

Program  kućnog porođaja se već sprovodi  u Švedskoj i Norveškoj, ali da biste mogli tako nešto da radite, morate da imate dobro organizovanu primarnu zdravstvenu zaštitu, da imate logistiku sa bolnicom. Bolnica je obaveštena da je porođaj u toku i spremna da u svakom momentu može da reaguje ako je to neophodno.

 

Porođaj kod kuće, u kućnim uslovima, u svetu i kod nas

Šta je važno ako se porađam  u kući?

Ako se porođaj dešava u kući morate da imate logistiku sa bolnicom, ukoliko nešto krene kako ne treba, da imate parkiran sanitet ispred kuće, koji će zagarantovati brz transport do porodilišta. Ali, da bi se to obezbedilo potrebno je veće ulaganje u zdravstveno osiguranje. U kadi treba da  postoje specijalni termostati i grejači koji regulišu da temperatura vode bude oko 37 stepeni. Kada se pre svake upotrebe pere i dezinfikuje, a s njene površine uzimaju se i kontrolni brisevi da bi se sprečile infekcije.

Prisustvo partnera na porođaju

Partner vam može pomoći u korišćenjuraznih oblika ublažavanja bola,  kao što su masaža leđa, akupresura na određenom mestu na leđima, vežbe disanja koje sprovodi zajedno s vama, psihološka potpora i slično.

Tehnike opuštanja i vežbe disanja

Korisne su u oslobađanju od telesne i mentalne napetosti. Kad su telo i duša u ravnoteži, ni porođajna bol ih ne može “izbaciti s te putanje”. Koncentracijom na disanje smanjićete napetost i bol od kontrakcja. Tehnike disanja možete naučiti na trudničkim kursevima, časovima yoge ili na drugim mestima. Važno je da ih redovno sprovodite, barem tokom poslednjeg tromesečja trudnoće.Ova veština koristiće vam za održavanje vitalnosti kroz ceo život.

avatar
Radi u Porodilištu Opšte bolnice „Sveti Luka“ u Smederevu. Učesnik brojnih stručnih skupova.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Ako se pitate kako možete osetiti u kom je položaju beba, postoje znaci koji vam mogu pomoći u tome. Vaša beba se intenzivno kreće u materici, ali će se smestiti...

Nesanica posle porođaja je čest problem sa kojim se suočavaju mlade majke. Problemi sa spavanjem mogu da Vas očekuju ne samo u vidu čestih noćnih buđenja da biste umirili, nahranili...

Porođaj bez lekova vs. epidural, verovatno u trudnoći razmišljate o izboru. Sve je više pobornika porođaja sa nefarmakološkim metodama olakšanja bola. Ovaj pristup se ponekad naziva “prirodnim” rođenjem što je...

Vaše telo posle porođaja nastavlja da se menja. Tako da se proces promena Vašeg tela u trudnoći ne zaustavlja činom porođaja. Oporavak posle porođaja je potreban svakoj porodilji, bez obzira...