Brinete da vaše dete jede premalo ili previše? Evo šta možete da preduzmete.
Brinete da dete jede premalo ili previše?
Kada dete dobija redovne obroke i užine u predviđeno vreme to pomaže dobrom apetitu za vreme obroka. Treba odvojiti dovoljno vremena za obrok – 20- 30 minuta. I ne požurivati dete. Informacija da je stomak pun stiže do želuca tek za 20 minuta. Na apetit utiče i intenzitet fizičke aktivnosti deteta. Nekada dete više jede jer nadoknađuje manji unos prethodnih dana.
Ako brinete da Vaše dete ne jede dovoljno ili da dete nema apetit
- Ponudite obroke u približno isto vreme svakog dana. Veća je verovatnoća da će dete tako biti gladno u vreme obroka.
- Smanjite užine. Česte ili obilne užine smanjuju apetit u vreme obroka.
- Izbegavajte da nudite alternative ako dete ne jede svoj obrok. Dete možda samo u tom trenutku ima smanjen apetit. I sve će nadoknaditi već pri sledećemo obroku ili sutradan.
RECEPTI ZA ZDRAVE KEKSIĆE PROČITAJTE OVDE
Ako brinete da Vaše dete jede previše
- Servirajte malo manje porcije hrane. Ako brzo završi i vidite da mu nije bilo dovoljno, ponudite mali dodatak. Ovo će dati vremena da do mozga stigne signal da je stomak pun.
- Ako dete ne jede deo obroka (najčešće povrće) to je njegov izbor. Nemojte dodavati hranu koju voli. Na primer meso, da to nadoknadite.
- Servirajte obrok u manjem tanjiru (dečijem priboru za jelo). Tako će dete dobiti preporučenu količinu hrane. Pri tome imaće pun tanjir.
- Isključite TV, tablete i telefone da bi se dete usresredilo na jelo.
Ako brinete da je dete prekomerno uhranjeno
- Proverite da li ima odgovarajući broj obroka. I da li su količina i sadržaj unete hrane u skladu sa preporukama optimalne ishrane za uzrast.
- Ponudite više raznobojnog povrća. Posebno tamno zelenog, crvenog i narandžastog, i svežeg raznovrsno voće.
- Čist, prirodni sok može piti samo u okviru obroka. Ne u većoj količini od 120 -180 ml.
- Ponudite detetu čistu vodu kada je žedno. Umesto zaslađenih tečnosti ćajeva, gaziranih napitaka, industrijskih sokova.
- Potrudite se da bar polovina hleba, testenina i žitarica bude od celog zrna.
- Izaberite zdrave proteine. Piletinu, mahunarke, nemasne sireve i dr.
- Deci starijoj od 2 godine dajte mleko i mlečne proizvode sa manjim procentom masti.
- Izbegavajte da dajete detetu visokokaloričnu i slanu hranu. Kao masna peciva, grickalice, čips. Ona će ga zasititi i smanjiti apetit za unos korisnijih namirnica.
- Izbegavajte da nudite detetu zaslađenu hranu. Slatkiše, kolače, čokoladu, čokoladno mleko.
- Ograničite vreme sedenja ispred ekrana. Tableta, televizora, telefona, na manje od 1 časa.
- Razgovarajte sa Vašim detetom o načinu ishrane. Kao i uvođenju zdravih navika. Važno je da zna da ste mu podrška.
- Budite pozitivan primer svom detetu. Najbolje rezultate ćete postići ako uvedete postepene promene u prehrambenim navikama. Naravno, i fizičkoj aktivnosti cele porodice.
Ako ste zabrinuti za rast vašeg deteta ili navike u ishrani obratite se lekaru!
Šta je dete jelo proteklih 7 dana?
Kako da se na najbolji način „izborite“ sa viškom informacija i preporuka za ishranu dece koje su danas dostupne roditeljima? Vi najbolje poznajete potrebe i apetit deteta. Porodične navike oko izbora i pripreme hrane. Ipak istraživanja pokazuju da većina roditelja servira deci znatno veću veće obroke. Veće u odnosu na preporuke za uzrast. A takođe i da je veliki broj roditelja zabrinut da li dete jede dovoljno.
ZDRAVA UŽINA ZA DETE 1-7 GODINA PROČITAJTE OVDE
Preporuke za broj i veličinu porcija namirnica iz različitih grupa mogu da deluju komplikovano. I da nepotrebno opterete roditelje. Posmatrajte ih samo kao smernice. Sedite i sagledajte šta je vaše dete jelo prethodnih 7 dana. Da li je dobilo preporučene namirnice iz svih pet grupa. Koliko je dobilo hrane ili napitaka koji nisu zdravi? Pokušajte da iskoristite preporuke da promenite i proširite jelovnik deteta. Zdrave užine su jedan od načina da ishrana deteta bude raznovrsnija.