Zašto beba bljucka? Kada će prestati?

Zašto beba bljucka

Sadržaj

Zašto Beba Bljucka? Kada će Prestati?  Odojče i beba uobičajeno bljuckaju, ali ako slabije napreduju a bljuckanje je obilno, treba se obratiti pedijatru.

Zašto beba bljucka? Da li je to fiziološki?

Bljuckanje je izbacivanje želudačnog sadržaja kroz usnu duplju u spoljašnju sredinu. Za razliku od povraćanja, koje je „aktivan“ čin, odnosno izazvano je „grčenjem“ trbušne muskulature i „naprezanjem“ deteta pri izbacivanju hrane  „na usta“,.

Bljuckanje nije praćeno praktično nikakvom vidnom promenom njegovog stanja, izuzev pojavom beličastog „traga“ na obraščiću i „baricom“ na okolnoj posteljini  i/ili odeći.

Zašto beba bljucka
Ako Vaša beba nastavi da blјucka u roku od dva sata nakon hranjenja, a ipak izgleda savršeno srećna, verovatno ima gastroezofagealni refluks (GER). Do uzrasta od 2 meseca, 70% do 85% beba ima svakodnevnu regurgitaciju, prema Nacionalnim institutima za zdravlјe.

U osnovi ove pojave stoji  gastroezofagealni refluks (GER), odnosno „vraćanje“ sadržaja želuca (gaster) nazad u jednjak (esophagus), koje je česta pojava kod zdravih ljudi (a naročito kod odojčadi). Spomenuti fenomen je normalan (fiziološki) događaj i dešava se naročito posle obroka, u sedećem položaju i    nakon obilnijih, visoko osmolarnih („jakih“) obroka.

Zasto beba bljucka
Čak i ako Vaša beba bljucka nakon svakog hranjenja, verovatno i dalјe uzima dovolјno hrane. Vaš pedijatar će proceniti povećanje telesne težine vašeg deteta na pregledima za dobro stanje bebe. Ako je sve na pravom putu, dobijaju kalorije koje su im potrebne uprkos blјckanju.

Kada beba najviše bljucka i kada će prestati da bljucka?

U uzrastu odojčeta bljuckanje ne mora da se javi odmah nakon rođenja, ali je veoma često u prvim mesecima života. Ono je najintenzivnije oko 4-5. meseca, kada skoro 40% dece bljucka više od jednom dnevno. Nakon tog uzrasta učestalost bljuckanja se postepeno smanjuje, a u uzrastu od 18 meseci kod najvećeg broja dece ono u potpunosti prestaje.

Uzrok bljuckanja kod beba,  uglavnom je smanjen tonus („zategnutost“) mišićnog sloja donjeg dela jednjaka, a pospešuje ga to što mlađa odojčad unose samo tečnu hranu (mleko) koja se znatno lakše „vraća“ iz želuca u jednjak od čvrste, kao i predominantno ležeći položaj u kome dete u tom periodu života  provodi vreme.

Zasto beba bljucka
Bolje je da beba bljucne pri podrigivanju, nego u ležećem položaju, kada joj se deo tečnosti vraća u jednjak i stvara problem.

Budući da bljuckanje u velikoj većini slučajeva spontano prestaje u uzrastu do 1,5 godine, kod dece kod koje je ono jako učestalo i obilno, a nije praćeno poremećajem opšteg stanja, osim praćenja telesne težine, koje se u prvih 6 meseci života deteta obavlja u sklopu redovnih mesečnih kontrola kod izabranog pedijatra, najčešće nije potrebno obavljati nikakve dodatne pretrage.

Šta kada odojče bljucka i slabije napreduje?

U slučaju da primetimo da odojče koje bljucka slabije napreduje u telesnoj težini, najbolje rešenje za takvo stanje je da se, ako je ono na adaptiranoj formuli ili na dohrani (majčino mleko + adaptirana formula), u njegovu ishranu uvede anti-refluks (AR) formula. Zbog toga što u sebi sadrži supstancu koja u želucu povećava gustinu popijenog adaptiranog mleka smanjuje mogućnost da se ono vrati nazad u jednjak i  izbaci iz organizma.

Korišćenjem takve formule gastroezofagealni refluks se značajno proređuje i količinski smanjuje, čime se detetu obezbeđuju uslovi za optimalan rast i razvoj do uzrasta kada će se on spontano sanirati.

Zasto beba bljucka
Stanje dostiže vrhunac oko 4 meseca starosti, kada dve trećine beba ima simptome. Prsten mišića koji odvaja dno bebinog jednjaka od želuca još uvek se razvija, omogućavajući sadržaju želuca da se vrati nazad.

Ako se i pored ove mere slabije napredovanje deteta nastavi, izabrani pedijatar će dete uputiti gastroenterologu, koji će sprovesti dodatna ispitivanja na osnovu čijih rezultata će odlučiti o daljem tretmanu.

avatar
Dugogodišnje iskustvo u oblasti dečije gastroenterologije i poremećaja ishrane kod dece. UNICEF-ov je konsultant iz oblasti ishrane u pedijatriji.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Sve o carskom rezu – Priprema, operacija i oporavak

Neredovne menstruacije posle porođaja – Kada otići kod lekara

Kako roditelji dece urednog razvoja mogu da podrže roditelje dece sa posebnim potrebama

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Preporučujemo vam...

Neintegrisani primitivni refleksi mogu da utiču na sposobnost deteta da razvije fine motoričke veštine, koordinaciju, ravnotežu, kao i sposobnost koncentracije i učenja. Primitivni refleksi su osnovne reakcije koje se javljaju...

Mnoge su nedoumice trudnica koje će se poroditi carskim rezom u vezi mogućeg dojenja bebe, kao i koji je najbolji položaj za dojenje nakon carskog reza. Istraživanja su otkrila da...

Čuli ste, i pitate se da li je istina da same bebe vole rutinu? Svaki roditelj je zbunjen kada beba dolazi na ovaj svet, puno je novih informacija. Kako se...

Zelena stolica kod beba i dece može biti uznemirujuća, ali obično nije razlog za zabrinutost. Izmet zelene boje je posebno čest kod novorođenčadi i beba, mada ga mogu doživeti i...