Zašto beba bljucka? Kada će prestati?

Zašto beba bljucka

Sadržaj

Zašto Beba Bljucka? Kada će Prestati?  Odojče i beba uobičajeno bljuckaju, ali ako slabije napreduju a bljuckanje je obilno, treba se obratiti pedijatru.

Zašto beba bljucka? Da li je to fiziološki?

Bljuckanje je izbacivanje želudačnog sadržaja kroz usnu duplju u spoljašnju sredinu. Za razliku od povraćanja, koje je „aktivan“ čin, odnosno izazvano je „grčenjem“ trbušne muskulature i „naprezanjem“ deteta pri izbacivanju hrane  „na usta“,.

Bljuckanje nije praćeno praktično nikakvom vidnom promenom njegovog stanja, izuzev pojavom beličastog „traga“ na obraščiću i „baricom“ na okolnoj posteljini  i/ili odeći.

zasto beba bljucka
Beba ne mora posle svakog obroka da podrigne, tako da nemojte insistirati na tome. Ako se za nekoliko minuta ništa ne desi možete je staviti u krevetac.

U osnovi ove pojave stoji  gastroezofagealni refluks (GER), odnosno „vraćanje“ sadržaja želuca (gaster) nazad u jednjak (esophagus), koje je česta pojava kod zdravih ljudi (a naročito kod odojčadi). Spomenuti fenomen je normalan (fiziološki) događaj i dešava se naročito posle obroka, u sedećem položaju i    nakon obilnijih, visoko osmolarnih („jakih“) obroka.

Kada beba najviše bljucka i kada će prestati da bljucka?

U uzrastu odojčeta bljuckanje ne mora da se javi odmah nakon rođenja, ali je veoma često u prvim mesecima života. Ono je najintenzivnije oko 4-5. meseca, kada skoro 40% dece bljucka više od jednom dnevno. Nakon tog uzrasta učestalost bljuckanja se postepeno smanjuje, a u uzrastu od 18 meseci kod najvećeg broja dece ono u potpunosti prestaje.

Uzrok bljuckanja kod beba,  uglavnom je smanjen tonus („zategnutost“) mišićnog sloja donjeg dela jednjaka, a pospešuje ga to što mlađa odojčad unose samo tečnu hranu (mleko) koja se znatno lakše „vraća“ iz želuca u jednjak od čvrste, kao i predominantno ležeći položaj u kome dete u tom periodu života  provodi vreme.

zasto beba bljucka
Bolje je da beba bljucne pri podrigivanju, nego u ležećem položaju, kada joj se deo tečnosti vraća u jednjak i stvara problem.

Budući da bljuckanje u velikoj većini slučajeva spontano prestaje u uzrastu do 1,5 godine, kod dece kod koje je ono jako učestalo i obilno, a nije praćeno poremećajem opšteg stanja, osim praćenja telesne težine, koje se u prvih 6 meseci života deteta obavlja u sklopu redovnih mesečnih kontrola kod izabranog pedijatra, najčešće nije potrebno obavljati nikakve dodatne pretrage.

Šta kada odojče bljucka i slabije napreduje?

U slučaju da primetimo da odojče koje bljucka slabije napreduje u telesnoj težini, najbolje rešenje za takvo stanje je da se, ako je ono na adaptiranoj formuli ili na dohrani (majčino mleko + adaptirana formula), u njegovu ishranu uvede anti-refluks (AR) formula. Zbog toga što u sebi sadrži supstancu koja u želucu povećava gustinu popijenog adaptiranog mleka smanjuje mogućnost da se ono vrati nazad u jednjak i  izbaci iz organizma.

Korišćenjem takve formule gastroezofagealni refluks se značajno proređuje i količinski smanjuje, čime se detetu obezbeđuju uslovi za optimalan rast i razvoj do uzrasta kada će se on spontano sanirati.

zasto beba bljucka
Ako beba obilno bljucka i ne napreduje obratite se svom pedijatru.

Ako se i pored ove mere slabije napredovanje deteta nastavi, izabrani pedijatar će dete uputiti gastroenterologu, koji će sprovesti dodatna ispitivanja na osnovu čijih rezultata će odlučiti o daljem tretmanu.

avatar
Dugogodišnje iskustvo u oblasti dečije gastroenterologije i poremećaja ishrane kod dece. UNICEF-ov je konsultant iz oblasti ishrane u pedijatriji.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Gasimenti
Esensa DevitinD3k1
Esensa Propomint
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion 2
Femibion 1 i 2
Femibion
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Česta briga roditelja je kako se izboriti sa grčevima i gasovima kod beba i dece. Sa ovim problemom sreću se i sami roditelji. Problem nadimanja stomaka kod odraslih sa grčevima...

Mnoge roditelje brine sisanje palca ali i duža upotreba cucle varalice. Međutim,  sisanje cucle, kao i sisanje palca su deo razvoja i neizbežna stavka kod mnogih mališana. Kako da razumemo...

Uvođenje knjiga u bebin život je jedna od aktivnosti koja bogati detetovo iskustvo. Istovremeno podstiče njen govorno-jezički razvoj. Dok naše bebe rastu, mi primećujemo kako njihovu pažnju privlače različita dešavanja...

Zapušeni mlečni kanali su najčešći problem majki koje doje. Izazivaju bol i nelagodnost i mogu dovesti ido pojave mastitisa. Ovaj problem treba što pre rešavati. Koji su simptomi zapušenih mlečnih...