22 Nedelja trudnoće je druga nedelja šestog lunarnog meseca trudnoće. Beba je dugačka 28 cm, glava-peta, teška oko 420-430 grama.
Kako beba raste i razvija se u 22 nedelja trudnoće?
Koža ploda je fina, tanka, prekrivena lanugo dlačicama, sa oko 1% masnoće ispod. Zato će od sada na dalje da se povećava količina masnoće (slojevi sala) i kože neće više izgledati tako naborana. Kod ploda se uvećava „braon“ masnoća, ona koja se odmah pretvara u energiju, koja treba da omogući telu ploda da zadržava toplotu (odražavanje termoragulacije).

Nastavlja se razvoj mozga ploda i čula dodira, kao i nervnog sistema, što sve zajedno omogućava da plod sada počinje da dodiruje svoje telo: lice, vrat, oči, noge, ruke, pupučanu vrpcu, kao i sve na šta slučajno naidje.
Usta, kapci, obrve ploda postaju izraženiji, a i formiraju se zubići u desnima. Iako su oči formirane, obzirom da dužice nemaju pigment boja očiju još nije formirana. U ovoj nedelji trudnoće se razvija i pankreas-jako važna žlezda sa unutrašnjim lučenjem (hormona). Nokti ploda koji prekrivaju vrhove prstiju nastavljaju da rastu, i mogu do kraja trudnoće toliko da porastu da odmah nakon rodjenja treba da skratite nokte Vašoj bebi kako ne bi ogrebla sebe ili Vas.

22 nedelje trudnoće je vreme za ekspertski UZ
U 22 nedelje trudnoće je period u kome se radi ekspertski UZ, od 20.-24. nedelje trudnoće. To je izuzetno značaj pregled, uz double test spada u najvažniji pregled u trudnoći. Izvodi ga stručnjak za tu oblast na apartu novije generacije. Opredeljeno je da se radi u ovom uzrastu trudnoće, jer su do tada već formirani skoro svi sistemi organa u potpunosti i mogu da se sagledaju. Odredjenim redosledom se vrši pregled sistema organa ploda, gleda se njihova anatomija i to se dokumentuje slikama: glava i mozak, lice, grudni koš sa pregledom srca i velikih krvnih sudova (fetalna ehokardiografija – FES skraćeno), trbuh i organi trbušne duplje, ruke, noge, prsti, pupčanik i plodova voda.
Ako trudnica, otac deteta, ili njihovo dete u anamnezi imaju neko urodjeno obodljenje srca obavezno treba da urade FES. Ginekolog će Vam dati uput i zakazati u referntnoj ustanovi ovaj pregled. Kada je nalaz ekspertnog UZ pregleda normalan, na nalazu će Vam pisati sledeća kontrola za 4 nedelje, da Vas to ne zbunjuje, nije moguće garantovati nakon 4 nedelje da će daljim rastom i razvojem organa biti sve u redu.
Nije potrebno kada je nalaz uredan ponovo raditi ekspertni UZ za 4 nedelje. Dovoljni si uobičajeni UZ pregledi nakon toga do kraja trudnoće. Ova vrsta pregleda omogućava budućim roditeljima da vide svoju bebu u 4 D projekciji, što na poseban način izgradjuje vezu izmedju roditelja i bebe, mnogi zbog toga i rade ovaj pregled.

Promene kod trudnice u 22. nedelji trudnoće
Od sada se može pojaviti oticanje prstiju na rukama i nogama, usled uvećanja telesne težine, hormona, cirkulišućeg krvotoka, naročito ako duže stojite, na kraju dana i u toplijim mesecima. Povedite računa da nabavite nešto veću obuću, koja Vas neće stežati, trudite se da ne stojite dugo.
Ako primetite ove promene – javite se lekaru
Ako primetite da su Vam i ujutru otečene noge, naročito gležnjevi i stopala, nejasan vid, neku vrstu omaglice ispred očiju, odmah se javite lekaru, ako imate mogućnost izmerite tada pritisak.
Šta izbegavati u ishrani a šta je preporučeno?
Preporuka ishrane je da manje solite hranu, ne jedete suhomesnato, ljuto i začinjeno, kako Vam ne bi povećavla hrana otoke. U slučaju da Vas muči zatvor, regulišite ga ishranom, da bude više tečnosti: supe, čorbe, kuvana jela, sa dosta povrća, voća, žitarica, i lakom fizičkom aktivnošću. Hranite se prema smernicama za ishranu trudnica a ginekolog, koji najbolje poznaje vaše zdravstveno stanje, će vam preporučiti suplementaciju. Smatra se da je potrebno u trudnoći unositi suplemente gvožđa i folne kiseline uz vitamin C.

Sindrom nemirnih nogu
Moguće da će se nekim trudnicama pojaviti i sindrom nemirnih nogu: privremenog je karaktera, nestaje sa porodjajem nekad i pre, ispoljava se u vidu neprijatnih strujanja u nogama, nekontrolisanom potrebom mrdanja i pomeranja nogu. Kada se trudnica umiri ponovo ima iste senzacije. Ne zna se tačan razlog nastanka, smatra se da je u pitanju nedostatak magnezijuma, gvožđa, ili folata. Obratite se ginekologu kako bi odabrali odgovarajući preparat, može Vam pomoći i istezanje i vežbanje mišića kao i masaža.
Pripremne kontrakcije i dvadesetdruga nedelja trudnoće
Ponekad se već sada mogu javiti lažne Brakston-Hiksove kontrakcije, one su kratkotrajne, nemaju uticaja na trudnoću. Uloga im je pripremna za porodjaj i uglavnom se javljaju u trećem trimestru trudnoće. U slučaju da niste sigurni javite se ginekologu