Kako teku promene u telu trudnice u šestom lunarnom mesecu trudnoće, koje veličine je beba i kako se razvija?
Da napomenemo da trudnoćatraje 280 dana, odnosno 10 lunarnih meseci, odnosno 40 nedelja i da se započinjanje trudnoće računa od sedmog dana nakon prvog dana poslednje mestruacije.
Stvara se plodova voda, beba raste!
U ovom mesecu se nastavlja formiranje svih organa ploda, posteljica sve intenzivinije raste, stvara se plodova voda, delom fetus učestvuje u njenom formiranju. Plod je sve veći i jači, a pokreti su sve češći. Počinje da liči na novorođenu bebu, tako da je ovo mesec koji je roditeljima najinteresantniji da gledaju svoju bebu na ultrazvuku. Fetus nije mnogo veliki i ima proporcije koje su roditeljima očekivane. Fetus je dužine do 33 cm i težine do 500 grama.
Beba se intenzivnije pomera?
Trudnica oseća sve češće i intenzivinije pokrete u stomaku, a oni se mogu čak i okom primetiti na stomaku. Kod trudnice se formira i tamna linija na koži stomaka od pupka nadole, tzv. linea nigra, koja je normalna i javlja se pod dejstvom hormona. Takođe se mogu pojaviti i tamnije pege oko očiju (chloasma).
Plodova voda se stvara
Uloga plodove tečnosti je višestruka: služi da štiti plod od sponjašnjih uticaja (udaraca i buke), omogućava simetričan razvoj skeleta i mišićnog sistema – plod lebdi u njoj i pravi pokrete koje možemo registrovati na UZ-nom pregledu, čini homeostatsku sredinu koja ima sve potrebne materije za rast i razvoj ploda, takodje drži konstantnu temperaturu i time štiti plod od hipotermije, ima ulogu u razvoju pluća ploda i respiratornog sistema, jednom rečju čini idealnu sredinu za optimalan razvoj ploda do momenta kada je plod zreo da može da opstane u spoljašnjoj sredini. Plod „guta“ amnionsku tečnost i u nju izlučuje sopstveni urin (od drugog meseca trudnoće), čime utiče i sam na sastav plodove vode.
Sastav plodove vode se menja tokom trudnoće, na početku se pretežno sastoji od vode i elektrolita, a od 14. nedelje gestacije postaje bogata belančevinama, šećerom, mastima i ureom. Plodova voda je sterilna i kao takva omogućava plodu sa nezrelim imunim sistemom da se nesmetano razvija. Takodje važna uloga je zaobilaženje fetalnih pluća koja su nezrela i nemaju sposobnost disanja da se formiraju kako bi na porodjaju mogla da udahnu spoljašnji vazduh.