23 Nedelja trudnoće je treća nedelja šestog lunarnog meseca.
Kako se razvija Beba u 23 nedelja trudnoće?
Plod je dugačak od 29-30 centimetara i težak oko 500 grama, porede ga sa veličinom patlidžana, u narednih mesec dana će duplirati telesnu težinu. U ovom uzrastu plod ima uspostevljene cikluse spavanja i budnog stanja, koji ne moraju da se poklapaju sa Vašim, što ćete i sami primetiti kada se umirite. Kako plod dobija na težini i dužini, pokreti su sve jači i češći, i mogu se videti kada se posmatra Vaš stomak.
23. Nedelja trudnoće – ubrzani razvoj ploda
Organi ploda koji su već u prethodnim nedeljama formirani nastavljaju da rastu i sazrevaju. Nastavlja se proizvodnja krvnih pločica u koštanoj srži. U mozgu se nastavlja ubrzan rast nervnih ćelija koje kontrolišu čula, i druge osnovne životne funkcije kao što je disanje, a od sada i razvijen osećaj za pokret, smatra se da plod može osetiti kada majka pleše ili radi vežbe.
Takodje usled očvrsnuća kostiju u unutrašnjem uhu sluh ploda je sve bolji. Istraživanja su pokazala da plod lakše čuje dublje muške glasove od viših ženskih, to kažite tati kako bi razgovarao sa Vašom i njegovom bebom.
Pluća se pripremaju za svoju funkciju po rođenju
Počinje da se stvara surfaktant, supstanca koja se nalazi u alveolama pluća i omogućiće im da se naduvaju, a pluća rašire kada se Vaša beba rodi kao i da pluća budu spremna za prvi udah vazduha. Surfaktant je hidrofobna lipido-proteinska smeša koja oblaže alveole u plućima i ne dozvoljava im da se slepe, na taj način omogućava da kada dodje do porodjaja, beba može da udahne vazduh koji će da dopre do alveola pluća.

Koža je tanka i nežna
Koža ploda je i dalje tanka i providna, mogu se videti organi i kosti, lako naborana usled rasta, jer povećanje potkožnog masnog tkiva ne prati rast kože još uvek, to će se nešto kasnije postići. Crvenkaste je boje usled prisustva velikog broja površnih kapilara i vena. Kada se popuni potkožno masno tkivo crvenkasta boja će se izgubiti.
Količina plodove vode se u trudnoći prati
Plodova voda koja se nalazi oko ploda sada ima sve više hranljivih materija i time značajniju ulogu u zaštiti ploda od infekcije, očuvanju telesne temperature, kao i uvežbavanju pokreta i jačanju mišića ploda. Sada je ima oko 500ml, a osvežava se na 3-4 sata.
Promene kod trudnice u dvadeset tri nedelje trudoće
Stomak trudnice sve više raste i uvećana materica počinje polako da pritiska na okolne organe, rebra se podižu na gore i prema spolja. To može uticati da trudnica ima kratak dah, ne može duboko da udahne, lakše se zamara.

Urinarne infekcije u trudnoći su česte
Usled pritiska na mokraćnu bešiku moguće je i češće mokrenje, a sa druge strane usled dejstva hormona progesterona dolazi do opuštanja mišića mokraćne cevi ( uretre) i sfinktera što uzrokuje vraćanje urina iz bešike ka bubrezima i može dovesti lakše do urinarne infekcije.
Poznato je da je trudnoća stanje kod koga lakše i češće dolazi do urinarnih infekcija, zato čim osetite simptome kao što su: učestalo mokrenje, peckanje pri mokrenju, otežano mokrenje, čest nagon na mokrenje, temperaturu i bol u lumbalnim ložama idiete kod ginekologa.
Koliko često treba raditi laboratorijska ispitivanja?
Savetuje se da ako su laboratorijski nalazi uredni treba da ih radite na 6 do 8 nedelja. Ako u nalazu celokupnog urina ima dosta bakterija, ili imate simptome za urinarnu infekciju treba da uradite i urinokulturu. Takodje je potrebno uzimati dosta tečnosti i kada god osetite potrebu ići u toalet, nikako da zadržavate urin i čekate kada ćete otići u toalet.

Anemije u trudnoći
Ovo je i period kada može doći do nastanka anemije u trudnoći, usled povećanih potreba za gvoždjem a nedovoljnog unošenja. Manifestuje se zamaranjem, pospanošću, vrtoglavicom naročito pri naglom ustajanju, može se javiti i ubrzan puls.
Anemija je češća kod višeplodnih trudnoća. Obratite se ginekologu da vidite da li je dovoljno hranom da korigujete anemiju ili je potrebno da se uvedu suplementi sa gvoždjem, i da Vam odredi u zavisnosti od stepena anemije koji Vam preparat treba (sa umerenom ili većom koncentracijom gvoždja).

Budite pažljivi prema sebi
Pojava otoka na nogama, rukama, licu je sada izraženija i češća, usled viška tečnosti i povećanog krvotoka čak do 50%, što omekšava ligamente, tkiva i zglobove (uloga je da omogući širenje tela kako bi trudnoća dalje nesmetano napredovala). Kako biste sebi olakšali, prilagodite svoje aktivnosti (koliko možete, podelite obaveze sa svojima), obuću i odeću da Vam bude udobna i da Vas ne steže.