Šta je muzikoterapija? Poznata je teza da nas muzika čini sretnijim, ispunjenijim, veselijim, opuštenijim. A kako ona deluje na bebicu dok je u maminom stomaku? Ona takođe ima snagu da podseti, evocira, inspiriše. Bilo kako bilo, muzika je jezik koji komunicira bez reči i možda baš ta definicija najbolje opisuje esenciju muzikoterapeutskog pristupa na trudnoću i prenatalni period.
Šta muzikoterapija nudi?
Muzikoterapija predstavlja skup tehnika koje se primenjuju od najranijeg detinjstva do duboke starosti,u dijagnostici, terapiji, prevenciji, specijalnoj edukaciji i rehabilitaciji. Primenjiva je i kod zdravih osoba, dece i odraslih, u cilju podsticanja razvoja i prevencije. Tehnike muzikoterapije koriste zvuk koji može i ne mora biti muzika, a može da se sprovodi individualno i u grupi, u bolničkim i van bolničkim uslovima. Primenjuju je edukovani i posebno trenirani muzikoteraputi. (Udruženje muzikoterapeta Srbije ).
Ko su muzikoterapeuti?
U svetu su muzikotreaputi sve češće deo stručnog tima i muzikoterapija se primenjuje kako u radu sa trudnicama u cilju relaksiranijeg, opuštenijeg, povezanijeg i svesnijeg prenatalnog perioda, zatim može da pomogne pri samom činu porođaja, ali i u slučajevima postnatalne depresije, te usled pojave različitih traumatičnih događaja poput prevremenog rođenja (odvojenost majke i bebe), eventualnih komplikacija, pa čak i gubitka bebe itd. Svakako njena primena, u zavisnosti od indikacije stanja, može da pomogne i majci i bebi.
Ovo su samo neki od muzikoterapeutskih ciljeva usmerenih na majku, no muzika može da ima i direktan uticaj i na sam plod, preko majke.
Bebe uživaju u muzičkoj prenatalnoj stimulaciji
Bebice koje su bile izložene muzici pre rođenja, a i posle rođenja, uspešnije se razvijaju i rastu, one su generalno mirnije, regulisanije, bolje spavaju, poseduju veliki stepen imaginacije, znatiželjnije su …
Šta su pokazale studije?
Studije su pokazale da majke koje su svirale, pevale ili pak čitale priče svojim bebicama još u stomaku osećale su jaču emotivnu vezu, takođe su bile manje sklone postnatalnoj depresiji u poređenju sa majkama koje nisu koristile bilo kakav vid prenatalne stimulacije. Zaključujemo da muzika može svakako da pomogne u stvaranju prelepog povezujućeg iskustva, smanjuje stres tokom trudnoće, ali i da stimuliše ravoj bebinog mozga, poboljša san….