U trudnoći se pojačavaju bolovi u vratu i ramenom delu, ukoliko ste ih ranije imali, odnosno ukoliko ih niste imali, mogu se pojaviti u trudnoći.
Zašto nastaju bolovi u vratu i ramenom pojasu u trudnoći?
Ako nemate pravilno držanje tela, bolovi nastaju usled poremećaja centra težišta tela, zbog rasta bebe i stomaka tudnice, ali i rasta grudi… Grudi se uvećaju i dolazi do zatezanja mišića koji se pružaju ka ramenima. Pokretljivost vrata na jednu ili obe strane može da bude ograničena i bolna. Povedite računa o tome da nosite dobar brushalter, radite vežbe svakodnevno i proverite koliko vam je udoban jastuk na kome spavate. Jastuk treba da podupire glavu tako da se mišići ne grče dok spavate.
Šta prvo učiniti?
Korigujte držanje glave u odnosu na telo (kičmu), pogledajte položaj tela i glave u ogledalu!
Kada radite vežbe, radite ih polako, smireno i sporo, vežbe ne smeju da izazivaju bolove a mišići treba da budu opušteni. Napete mišiće najlakše možete opustiti laganom masažom vrata i ramenog pojasa (može pomoći vaš partner) i to je najprimerenije zagrevanje mišića pre vežbi.
O pravilnom disanju pročitajte OVDE.
Vežbe za rasterećivanje vrata i ramena
Vežba br. 1
Iz udobnog sdećeg položaja, ispravljamo kičmu, opuštamo ramena i laktove. Sa udahom kao da želimo temenog glave da rastemo ka nebu, sa izdahom spuštamo bradu ka grudima, opuštamo vratnu kičmu. Dah slobodno teče. Zadržavamo položaj istezanja vratnog dela nekoliko sekundi. Sa narednim udahom polako vraćamo glavu u prvobitni položaj.
Naredni udah ponovo po malo izvuče celu kičmu, a izdah odvodi bradu ka nebu. Bradu usmeravamo ka nebu koliko to vrat dozvoljava. Ostajemo u položaju nekoliko sekundi. Dah lagano teče. Udah polako vraća glavu u srednji položaj. Iz srednjeg položaja glave, udah svaku put po malo izvuče celu kičmu, a izdah odvodi glavu bočno. Najpre desno uvo ka desnom ramenu.
Zatim levo uvo ka levom ramenu. Oba ramena su opuštena.
Nakon istezanja Trapezoidnih mišića, sledi rotacija glave. Udah u mestu, sa izdahom pogled preko desnog ramena, udah sredina, izdah-pogled preko levog ramena. Oba ramena su opuštena.
svaku vežbu ponoviti lagano sa zadržavanjem 5 x u jednu, zatim 5 x u drugu stranu.
Vežba za rameni pojas
Iz udobnog sedećeg položaja, sledi opuštanje i razmrdavanje ramena.
Šakama hvatamo ramena, laktovi su u visini ramena. Udah, i sa izdahom kružimo ramenima i laktovima u jednu, zatim u drugu stranu. 5 puta u jednu, 5 puta u drugu stranu.
Na kraju vežbanja sledi opuštanje i blago istezanje lumbalnog dela leđa i zadnje lože. Ovaj inverzni položaj pored toga što jako prija za donji deo leđa, pokreće cirkulaciju i limfotok u donjim ekstremitetima.
Vežbu ROTACIJA VRATA POGLEDAJTE OVDE
Vežba br 2
U položaju na leđima postavljamo čvršći i veći jastuk ispod donjeg dela leđa i zadnjice. Polako podižemo noge u vis. I lagano dišemo…
U ovom položaju trudnica može ostati koliko joj prija. Maksimum 10 minuta.