Da li se ishrana u periodu menstrualnog ciklusa razlikuje od uobičajene ishrane? Da, jer žensko telo svakog svakog meseca prolazi kroz četiri faze i u svakoj ima različite nutritivne potrebe.
Ishrana u periodu menstrualnog ciklusa je prilagođena
Sada ćemo pričati o namirnicama koje bi trebalo da uključite u jelovnik, a koje da izbegavate za vreme menstrualnog ciklusa. Balansiranom i dobrom ishranom ćete lakše proći kroz ovaj period koji karakterišu brojni neprijatni simptomi. Menstrualni ciklus često prate menstrualni grčevi, glavobolje, nadimanja, bolovi u stomaku i promene raspoloženja. Ono što je najbitnije da svaka žena prati svoj organizam i nauči šta joj prija.
Koju hranu izbegavati u periodu menstrualnog ciklusa?
Trebalo bi izbegavati industrijski prerađenu hranu, hranu bogatu šećerima i nezdravim mastima. To bi trebalo i inače izbegavati u pravilnoj ishrani, a ne samo u tim danima. Ishrana treba da bude raznovrsna i kvalitetna da bi svaki deo našeg tela pravilno funkcionisao. Ako žudite za nekim slatkišima probajte da ih zamenite voćem, zdravijim varijantama ovsenih keksića ili sirovih torti i kolača. Recepata zdravih slatkiša ima u izobilju na društvenim mrežama.
Koje namirnice su preporučene u periodu menstrualnog ciklusa?
Namirnice koje su nam tada potrebne su one sa visokim sadržajem triptofana, esencijalne aminokiseline koja učestvuje u proizvodnji hormona. To su namirnice poput jaja, lososa, spanaća, belog mesa, sojinog mleka… One vam mogu pomoći u povećanju nivoa seratonina koji može ublažiti neke od neprijatnih simptoma pms-a.
Losos ili druga riba su dobrodošli posebno u ovom periodu. Losos je bogat omega 3 masnim kiselinama i vitaminom B12. Ove hranljive materije imaju antiupalna svojsta i mogu vam pomoći u borbi sa menstrualnim grčevima. Osim lososa, možete da birate i tunu, sardine, pastrmku…
Crna čokolada sa većim postotkom kakaa (preko 70%). One imaju veći procenat magnezijuma, kalijum, bakar i gvožđe i drugih korisnih minerala i oligoelemenata. 1-2 kockice dnevno. Čokolada je jedan od najboljih prirodnih izvora teobromina, blagog stimulansa sličnog po strukturi kofeinu. Za razliku od kofeina, teobromin ne stimuliše jako centralni nervni sistem i ne izaziva nesanicu. Feniletilamin (PEA) oslobađa endorfine u mozgu. PEA se takođe oslobađa u mozgu kad smo zaljubljeni. To je hormon sreće koji čini da se osećamo prijatno posle parčeta čokolade!
Banane jer sadrže kalijum, vitamin B6, i biljna vlakna koja mogu poboljšati rad digestivnog sistema. Spanać, brokoli sadrže dosta gvoždja, magnezijuma i biljnih vlakana, koji su vam sada još potrebniji.
Gvoždje je u tim danima bitno da se ne bi osećali umorno. Kako bi se gvoždje bolje apsorbovalo iz hrane, unosite u toku dana dovoljne količine vitamina C. Najbolji izvor vitamina C je citrusno voće. Zatim kivi, crna ribizla i drugo bobičasto voće, šipak, paradajz, zeleno voće i povrće, peršun …
Jaja su izuzetna namirnica. Najbolje koristiti u vidu kajgane. Tako da možete napraviti omlet sa povrćem po želji, kao obrok. Žumance sadrži gvožđe, vitamine rastvorljive u mastima, esencijalne masne kiseline… Žitarice celog zrna su sjajan izvor magnezijuma, vitamina B i E. Takođe, žitarice celog zrna će vam pružiti duži osećaj sitosti. Sjajan izbor su integralni pirinač, heljda, kinoa i naravno hleb od integralnog žita.
Hrana koja sadrži serotonin i popravlja raspoloženje: ovas , banane, jaja, čokolada, ananas, losos, leblebije, ćuretina, orašasti plodovi, jogurt i sir.
Šta preporučujem od napitaka
Ono što vam, takođe, može pomoći je topli čaj od kamilice. Zahvaljujući svojim umurujućim svojstvima opustiće vam nervni sistemi poboljšati varenje.
I na kraju, u današnje vreme, postoji dosta zabluda o ishrani. Ne pratite pomodne savete već one koji će doprineti vašem zdravlju. Telo će vam uvek poslati ispravan signal. Pratite ga, učite od njega i volite ga.