Koja fizička aktivnost trudnica može imati pozitivan efekat

fizička aktivnost trudnica

Sadržaj

Koja fizička aktivnost trudnica, može imati pozitivan efekat na njeno zdravlje? Kako se dozira napor i meri intenzitet vežbanja trudnica?

Koja fizička aktivnost trudnica može imati pozitivan efekat na zdravlje?

Samo fizička aktivnost koja je svrsishodna, individualno dozirana, programirana i kontrolisana može imati pozitivan efekat na zdravlje trudnica, odnosno dejstvo leka na organizam. Zato je pravilnije govoriti o vežbanju. Vežbanje kao deo fizičke aktivnosti predstavlja skup planiranih, ponovljenih i svrsishodnih mišićnih aktivnosti čiji je cilj postizanje i poboljšanje fizičke forme. Fizička forma je niz osobina koje trudnica poseduje ili stiče da bi mogla da obavi određenu fizičku aktivnost. Ona uključuje kardiovaskularnu formu, mišićnu snagu, fleksibilnost, kao i telesni sastav.

fizička aktivnost trudnica

Fizička aktivnost je vrsta leka?

Pošto se vežbanje može smatrati vrstom leka, ono kao i svaki drugi lek mora imati svoju dozu u okviru koje stvara višestruke blagodeti organizmu, deluje lekovito i preventivno, ali postoje i doze kada može da predstavlja opasnost po zdravlje. Doziranje vežbanja podrazumeva praćenje frekvencije, intenziteta, tipa (specifičnost) i vremena trajanja fizičke aktivnosti, najjednostavnije prema F.I.T.T. principu (Frequency, Intensity, Time, Type).

Kako se meri intenzitet vežbanja kod trudnica?

Intenzitet vežbanja može da se meri na više načina, ali po preporuci Američkog koledža sportske medicine (American College of Sports Medicine – ACSM) najbolje je to činiti preko vitalnih parametara trudnice.

fizička aktivnost trudnica

Doziranje napora vežbanja trudnica

Od svih vitalnih parametara za intenzitet vežbanja u cilju doziranja najbitnija je srčana frekvencija trudnice, odnosno broj otkucaja srca u minuti tokom vežbanja, čime se određuje odgovarajući nivo individualnog naprezanja i ostvaruju individualni ciljevi vežbanja. Preporučeno je da srčana frekvencija bude manja od 85 odsto od maksimalne (220 umanjeno za starost trudnice), a posle petog meseca ne veća od 140 otkucaja u minutu.

avatar
Autor je brpojnih publikacija i član velikog broja domaćih i stranih udruženja, (EACPR, ECS, ERC,BLS). Član je Olimpijskog komiteta Srbije.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Esensa DevitinD3k1
Gasimenti
Esensa Propomint
Femibion 2
Femibion
Femibion 1 i 2
Femibion
Femibion 1 i 2
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta prethodi govoru deteta – 2 ključne sposobnosti

Gasimetin kapi – Za grčeve i gasove kod beba i dece

Strahovi trudnica kojih se treba osloboditi (1. deo)

3 pitanja trudnica pre porođaja i odgovori ginekologa akušera

Preporučujemo vam...

Najčešći strahovi trudnica su obično strahovi koje svakako treba prevazići. Strepnje od novog stanja i očekivanog porođaja su u većini slučajeva samo strah od nepoznatog. Zato trudnice treba da se...

Strahovi trudnica u vezi sa trudnoćom su brojni. Ovo su najčešći strahovi kojih se treba što pre osloboditi. Prirodno je da se malo brinete tokom trudnoće. To je novo iskustvo...

Povećan holesterol u trudnoći je uobičajen i neophodan. Ali, koliko je previše? Poznato je da su komplikacije vezane za trudnoću povezane sa ukupnim nivoom holesterola. Takođe i nivoima triglicerida koji...

Snovi u trudnoći često su neobični, iako svi spavaju i sanjaju svake noći, snovi tokom trudnoće obično su prepuni emocija. To je odraz  dramatičnih životnih promena kojima ćete se podvrgnuti. Dakle, šta...