Omega 3 masne kiseline od novorodjenčeta do 3 godine deteta, su od vitalnog značaja za razvoj i zdravlje .Omega-3 masnih kiselina su neophodne za strukturu ćelijskih membrana i razvoj nervnog sistema
Najvažnije omega 3 masne kiseline
Najvažnije omega-3 masne kiseline su alfa-linoleinska (ALA) i dugolančane omega-3 masne kiseline. Eikozapentaenska (EPA) i dokozaheksaenska kiselina (DHA). ALA se smatra esencijalnom masnom kiselinom koju organizam ne može da sintetiše već je mora unositi hranom, dok se EPA i DHA u organizmu u malom procentu mogu dobiti transformacijom iz ALA. Namirnice bogate ALA su orasi, ulje kanole, dok je najbogatiji izvor EPA i DHA meso morskih riba.

Zašto su omega 3 masne kiseline važne za razvoj dece?
Omega-3 masnih kiselina su neophodne za strukturu ćelijskih membrana i razvoj nervnog sistema (naročito DHA koja je glavna masna kiselina u sivoj masi mozga (jedna trećina od svih masnih kiselina). Rastući broj dokaza sugerišu da omega-3 masne kiseline, a pre sve dugolančane polinezasićene masne kiselina imaju važnu ulogu u rastu i razvoju dece. Studije su pokazale da omega-3 masne kiseline, konketno dokozaheksaenska kiselina (DHA) ima važnu ulogu u kognitivnom razvoju novorođenčadi, razvoju retine oka i rastu.
Zbog toga dodaci ishrani namenjeni trudnica čijim korišćenjem se postiže unos od 200 mg DHA mogu nositi zdravstvenu izjavu koja ukazuje na vezu između unos< dokosaheksaenske kiseline (DHA) tokom trudnoće i dojenja i normalnom razvoju mozga i oka fetusa i odojčadi“.

Omega 3 u majčinom mleku
Omega-3 masne kiseline su prirodno prisutne u majčinom mleku, međutim njihov sadržaj varira od načina ishrane majki. Ukoliko majka ne unosi dovoljno ribe, kao ni druge izvore omega-3 masnih kiselina, ni njihov sadržaj neće biti dovoljan da zadovolji potrebe odojčadi. Što se tiče sadržaja omega-3 u mlečnim formula, mlečne formule se poslednjih godina obogaćuju omega-3 masnim kiselinama.
Ishrana majke u trudnoći i atopijski dermatitis kod bebe u vezi?
Istraživanja koja su pratila unos omega-3 masnih kiselina, pre svega EPA I DHA, kod majki i učestalost atopijskog oboljenja kod novorođenčadi ukazuju da razvoj atopijske oboljenja kod odojčadi i dece može da bude pod uticajem unosa omega-3 masnih kiselina od strane majke kao i da zavisi od izmerenih serumskih nivoima ovih kiselina kod majki. Ovi rezultati ukazuju na potencijalni značaj prenatalne suplementacije omega-3 masnim kiselinama na razvoj imunskog sistema odojčadi i dece.

Suplementacija omega 3 masnim kiselinama
S obzirom da EPA i DHA imaju antiinflamatorni efekat, suplementacija omega-3 masnim kiselinama može imati potencijalnu ulogu u prevenciji razvoj alergijskih bolesti, uključujući atopijski dermatitis, astmu i alergiju na hranu.
Međutim, i pored značajnih broja podataka koje govore u korist suplementacije omega-3 masnim kiselinama kod male dece, rutinska suplementacija kod dece za razliku od suplementacije kod trudnica, se ne preporučuje.
Takođe, kako se omega-3 masne kiseline dobijaju iz ulja mesa riba, primena ovih suplemenata je kontraindikovana kod dece mlađe od 1 godine (zbog visokog alergogenog potencijala ribe) i kod dece koja su alergična na ribu.
Sa uvodjenjem nemlečne hrane, deca treba da imaju raznovrsnu i adekvatnu ishranu.