Simptomi posle porođaja koji zahtevaju pažnju

Simptomi posle porođaja

Sadržaj

Simptomi posle porođaja mogu ili ne moraju biti ozbiljni, ali treba da budete sigurni. Treba znati, kada je potrebnaitna hitna medicinska pomoć nakon porođaja. Takođe i a kada otići kod lekara, ukoliko imate zdravstvene probleme (simptome), koje navodim u članku.

Simptomi posle porođaja

Drhtavica nakon porođaja, umor, bol, glavobolja, groznica, krvarenje i drugi bolovi koji se javljaju nakon porođaja mogu Vas zbuniti ili čak alarmirati. Međutim, normalno je da se velike promene (i izvesna nelagodnost) dogode tokom ovog perioda zarastanja i tranzicije za majku koja je rodila. Kao nova mama, Vaš prvi instinkt može biti da se stavite  u pozadinu, ali je od vitalnog značaja da brinete o sebi kao što brinete o svom novorođenčetu. Počnite tako što ćete slušati svoje telo i naučiti koji problemi posle porođaja zahtevaju poziv svom lekaru.

Simptomi posle porođaja

Simptomi posle porođaja koji zahtevaju pažnju

Uz svo uzbuđenje i fokus na Vašu trudnoću i novorođenče, fizičke i emocionalne komponente oporavka nakon porođaja mogu biti iznenađenje. Pozovite svog lekara ako osetite ove simptome nakon porođaja.

Zdravstveni problemi posle porođaja

Neki uobičajeni zdravstveni problemi nakon porođaja na koje možete naići uključuju:

  • Promene bešike
  • Bolovi u telu
  • Promene creva
  • Nagomilavanje mleka u grudima
  • Zatvor i hemoroidi
  • Grčevi
  • Umor
  • Promene raspoloženja
  • Bol (uključujući perineum, leđa, vrat, ramena)
  • Problemi sa karličnim kostima (razdvojene stidne kosti ili prelom repne kosti)
  • Postpartalno krvarenje
  • Bol u predelu vagine i vulve

Dok se većina zdravstvenih problema nakon porođaja očekuje, neki relativno manji problemi (iako mogu biti bolni ili neprijatni), i sa kojima se suočavaju mnoge žene, zahtevaju medicinsku pomoć.

Simptomi posle porođaja

Znajte da će iskustvo svake osobe nakon porođaja biti jedinstveno za njih, u zavisnosti od specifičnosti njihove trudnoće i porođaja, istorije bolesti i drugih faktora. Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica, uvek pozovite svog lekara odmah.

Hitna medicinska pomoć posle porođaja

Iako je većina simptoma tipična za postporođajno zarastanje, postoje neki znaci koji ukazuju na poziv hitnoj pomoći ili posetu odeljenju za hitne slučajeve. Znaci i simptomi koji zahtevaju hitnu pažnju uključuju bol u grudima, kašalj ili dahtanje, napade, misli o povredi sebe ili bebe, jak bol u donjem delu stomaka i bol, otok ili osetljivost u nogama.

 Jeza nakon porođaja i drugi znaci infekcije

Ponekad se infekcija može javiti u postpartalnom periodu. Iako groznica ili infekcija obično nisu hitan slučaj, trebalo bi da se odmah obratite svom lekaru ako osetite bilo kakve znake i simptome tokom postporođajnog perioda, uključujući sledeće:

  • Drhtavica ili groznica od 39 C ili veća: Groznica nakon porođaja može biti znak endometritisa, upale sluzokože materice (materice) uzrokovane infekcijom ili drugom infekcijom.
  • Krvarenje: Pazite na teško krvarenje nakon porođaja, ovo je ozbiljno i zahteva hitnu pažnju.
  • Bol na mestu intravenskog uboda: Dok se može očekivati izvesna nelagodnost u blizini mesta intravenskog uboda bol ili prekomerno oticanje mogu ukazivati na infekciju.
  • Bolna međica: Može se očekivati određeni bol i svrab dok perineum zaceljuje (od istezanja ili kidanja tokom porođaja), ali ako se produži, može doći do infekcije.
  • Bolne grudi sa simptomima sličnim gripu: Kako im mleko nadolazi, većina mama oseća određeni stepen bola ili nelagodnosti u grudima. Ali ako imate bol sa simptomima sličnim gripu, groznicu i/ili crvene pruge koje se pojavljuju na grudima, može signalizirati mastitis (infekciju tkiva dojke).

Simptomi posle porođaja

Drugi znaci upozorenja posle porođaja

Ostali znaci i simptomi nakon porođaja na koje treba obratiti pažnju uključuju sledeće:

  • Zamagljen vid, glavobolja ili vrtoglavica: Ovo može biti znak visokog krvnog pritiska ili postporođajne preeklampsije.
  • Poteškoće sa mokrenjem: Ako i dalje osećate bol tokom mokrenja nakon prvih nekoliko dana, to može biti znak infekcije urinarnog trakta.
  • Drenaža: vaginalni iscjedak neprijatnog mirisa i bilo kakva iznenadna drenaža iz epiziotomije ili ožiljka carskog reza mogu ukazivati na infekciju.
  • Jako krvarenje: Ako treba da menjate natopljenu menstrualnu ulošku svakih jedan do dva sata, sa ugrušcima ili bez njih, može doći do problema.
  • Preplavljujuće emocije: Većina novopečenih mama oseća izvesnu promenu raspoloženja. U jednom trenutku ushićeno, a u sledećem preplavljeno. Međutim, ako doživite preterano plakanje, frustraciju, bes ili osećaj da ste preplavljeni i nesposobni da brinete o sebi ili svom detetu, možda imate postporođajnu depresiju.
  • Bol u grudima, nogama ili stopalima: Svaki bol koji se javlja izvan Vašeg abdominalnog područja može biti znak krvnog ugruška, kao što je duboka venska tromboza.
  • Uporni bol u stomaku: Kako se Vaša materica smanjuje na veličinu pre trudnoće i Vaši organi se vraćaju na prvobitno mesto, javiće se neki bol.
  • Kratkoća daha: Poteškoće sa disanjem, sa ili bez bolova u grudima, mogu biti simptom plućne embolije uzrokovane krvnim ugruškom u Vašim ekstremitetima. Ostali znaci uključuju iskašljavanje krvi, vrtoglavicu, bolno otečeno crveno listove i osećaj nesvestice.
  • Povraćanje: Promene hormona nakon trudnoće mogu izazvati kod nekih mama da se ponovo osećaju kao da imaju jutarnju mučninu. Povraćanje takođe može biti znak infekcije. Ako ne možete da smanjite količinu hrane i osetite znake dehidracije, proverite kod svog lekara.

Simptomi posle porođaja

Pregledi nakon porođaja

Dok su posete lekaru posle porođaja nekada bile zakazivane za šest nedelja nakon porođaja, Američki koledž akušera i ginekologa (ACOG) sada preporučuje da pacijenti imaju kontakt sa svojim zdravstvenim radnicima u prve tri nedelje, a zatim sveobuhvatni pregled do 12 nedelja.

avatar
Radi u Porodilištu Opšte bolnice „Sveti Luka“ u Smederevu. Učesnik brojnih stručnih skupova.

Podeli ovaj članak sa prijateljima

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
Skype
Email
Oktal - Multimam Jan24 Side
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Dynamic.rs
Najnoviji članci

Šta određuje uspeh trudnoće posle 40. i kakav je uspeh IVF-a

Zašto se javlja povodljivost kod deteta?

Trudnoća posle 40. godine i kako se pripremiti

Kako smišljanje priča sa decom podstiče razvoj – Ideje za priče

Neintegrisani primitivni refleksi i razvoj bebe

Preporučujemo vam...

Ako se pitate kako možete osetiti u kom je položaju beba, postoje znaci koji vam mogu pomoći u tome. Vaša beba se intenzivno kreće u materici, ali će se smestiti...

Nesanica posle porođaja je čest problem sa kojim se suočavaju mlade majke. Problemi sa spavanjem mogu da Vas očekuju ne samo u vidu čestih noćnih buđenja da biste umirili, nahranili...

Porođaj bez lekova vs. epidural, verovatno u trudnoći razmišljate o izboru. Sve je više pobornika porođaja sa nefarmakološkim metodama olakšanja bola. Ovaj pristup se ponekad naziva “prirodnim” rođenjem što je...

Vaše telo posle porođaja nastavlja da se menja. Tako da se proces promena Vašeg tela u trudnoći ne zaustavlja činom porođaja. Oporavak posle porođaja je potreban svakoj porodilji, bez obzira...