Znake oboljenja vena treba da zna svaka trudnica, jer oni će nam pomoći da se blagovremeno obratimo lekaru, stručnjaku, za podršku i pomoć.
Koji su znaci oboljenja vena u trudnoći?
- Proširene vene: vidljive vene, pojava izvijuganih vena, osećaj težine u nogama, grčevi u potkolenicama, svrab, otok (popodnevni-večernji) potkolenica, trnjenje, napetost.
- Znaci tromboflebitisa – tromba u površnim venama: razvija se u kratkom roku od 1-2 dana, ograničeno zadebljanje najčešće na već proširenoj veni, čvoriću, crvenilo, svrab, bol, otok ograničen, osetljivost na dodir i toplotu. Uz lečenje traje 7-15 dana. Postoji mogućnost širenja tromboze na duboke vene i zato je obavezan pregled vaskularnog hirurga.
- Znaci flebotromboze – tromboze dubokih vena nogu: bol izražen pri kretanju, otok noge, promena boje kože (crvenilo), znaci upale, izražene poršne vene, bol na dodir, nekad povišena temperatura, tromb je najčešće u nekoj od potkolenih dubokih vena, ali može biti i duž cele noge i širiti se u karlicu.
Obavezno lečenje i praćenjeod stranevaskularnog hirurgaradi sprečavanja širenja tromboze i embolije pluća, odnosno sprečavanja komplikacija koje mogu ugroziti život majke i bebe!
Kada nastaje problem proširenih vena u trudnoći?
Problem proširenih vena može nastati u trudnoći ili ukoliko prethodno problem već postoji, onda u trudnoći može postati izraženiji uz veću mogućnost komplikacija. Kao što je upala površnih (tromboflebitis) ili dubokih vena (flebotromboza) što može dovesti do još ozbiljnijih i potencijalno životno ugrožavajućih komplikacija kao što je plućna embolija. Nemojte zanemarivati problem proširenih vena, već odmah po nastajanju problema ideite kod lekara.
Trudnoća, sama po sebi, je često povezivana sa nastankom varikoznih (proširenih) vena, što se objašnjava povećanjem volumena cirkulišuće krvi, pritiska na karlične vene (zbog razvoja ploda) kao i povećanje nivoa hormona progesterona. Ovaj hormon dovodi do opuštanja zidova krvnih sudova, što potom rezultuje popuštanjem venskih zalistaka i sledstveno stvara mogućnost za nakupljanje krvi u venama i potom povećanog venskog pritiska što na kraju može dovesti do proširenih vena. Važno je istaći da je najveći rizik za nastanak tromboflebitisa u poslednjem trimestru trudnoće i neposredno nakon porođaja.
Fizička aktivnost preventivna mera oboljenja vena
Samo fizička aktivnost koja je svrsishodna, individualno dozirana, programirana i kontrolisana može imati pozitivan efekat na zdravlje trudnica. Odnosno dejstvo leka na organizam. Ako su vam zabranjene vežbe – lagano šetajte i učinićete puno za svoje zdravlje.
Mera prevencije oboljenja vena u trudnoći je i položaj za spavanje
Na vašem levom boku je idealno spavati – spavanje na stranu. Najbolja pozicija spavanja tokom trudnoće je “SOS” (spavanje na stranu), na vašoj levoj strani. Spavanje na vašoj levoj strani će povećati količinu krvi i hranljivih materija koje dostižu posteljicu i vašu bebu. Držite noge i kolena savijene i stavite jastuk izmedju nogu da rasteretite karlicu i umanjite bol u ledjima. Možete staviti i jedan jastučić ispod stomaka ako Vam je tako udobnije. Pred kraj trudnoće, jastuk za gornji deo tela (glava i vrat) može biti malo deblji (veće povišenosti), kako bi ste lakše disali i sprečili gorušicu.
Spavanje na leđima nije preporučen jer može izazvati probleme sa disanjem, sistemom za varenje, hemoroidima, niskim krvnim pritiskom i uzrokovati smanjenje cirkulacije do srca i bebe. Kada spavate na leđima, vaša materica vrši pritisak na vene koje vraćaju krv u srce. Ležanje na ledjima duže vreme, može ograničiti količinu krvi i hranljivih materija koje dolaze do bebe i posteljice. Takodje, ovaj položaj može da izazove i mučninu.
Često menjate položaj dok spavate?
Naravno, u toku spavanja telo menja položaje. Nemojte puno brinuti ukoliko se u toku sna probudite na desnoj strani ili na ledjima. Okrenite se na svoj levi bok i stvarajte naviku da u toku trudnoće tako spavate. Pokušajte da se ne zadržavate dugo ležeći na desnoj strani. U ovom položaju vrši se pritisak na jetru.