Hipotonus, smanjeni tonus mišića bebe

Hipotonus, smanjeni tonus mišića bebe

Za psihomotorni razvoj deteta, bitno je da se što pre prepozna hipotonus, i počne sa radom na otklanjanju problema.

Mišićni tonus je otpor pasivnim pokretima ekstremiteta. Može da bude smanjen (hipotonus) ili povećan (hipertonus).

Šta je hipotonus?

Hipotonus  je smanjeni mišićni tonus, kod beba se javlja relativno često, a nekada je udružena i sa slabošću mišića. Tonus mišića bebe  prati se i tokom trudnoće i  nakon porodjaja. U okviru Apgar skora, na rođenju se tonus mišića bebe  procenjuje u 1. i 5. minutu. Dva do osam sati posle rođenja, radi se neurobihevioralni pregled novorođenčeta, gde se opet, posebna pažnja obraća na tonus mišića. Nervni sistem se aktivno formira i posle porođaja, pa treba pažljivo pratiti  bebin razvoj  i vreme koje joj je potrebno, da savlada određene veštine.

Hipotonus, smanjeni tonus mišića bebe
Uzrok hipotonusa može biti u toku trudnoće mame ali i nakon porođaja. Nekada nije poznat.

Poremećaji tonusa mišića bebe mogu biti uzrokovani  problemima u trudnoći, načinom na koji se odvijao porođaj. Potom,  u situacijama prevremenog porodjaja, naslednog faktora, a mogu biti uzrokovani i posle porođaja. Ponekad uzrok hipotonusa nije identifikovan.

Problem hipotonusa treba uočiti na vreme

Ako se poremećaji u mišićnom tonusu ne prepoznaju na vreme dete počinje da zaostaje u fizičkom razvoju a zatim i u mentalnom, jer su motorne veštine usko povezane sa razvojem kore velikog mozga.

Kako da prepoznate hipotonus?

Teško da roditelj može da prepozna hipotonus u ranom uzrastu deteta, jer  ne daje očigledne znake (kao što to daje hipertonus), pa ga je teže uočiti. Hipotonus  će prepoznati pedijatar prilikom Vaših redovnih  odlazaka na kontrolu opšteg zdravstvenog stanja bebe, u okviru kojih pedijatar prati i motorni razvoj deteta. Može da se prepozna po hiperpokretljivosti zglobova i izostanku otpora pri izvođenju pasivnih pokreta.

Hipotonus kod beba
Bebi se određuje program vežbi, koje treba redovno sprovoditi.

Šta se preduzima kod hipotonusa?

Hipotonija se  odražava na usporen motorni razvoj, pa se bebi odredjuje program vežbi  koje stimulišu, kako bi  se mišićni tonus normalizovao, i ujednačio tempo psihomotornog razvoja.

Mnogi  problemi u motornom razvoju imaju dobru prognozu, ali treba na vreme reagovati kako bi se problemi prevazišli. Potrebna je saradnja roditelja,  pedijatra, fizijatra i somatopeda. Stručni tim će napraviti plan rada sa detetom.

Tek nakon detaljnih pregleda i određenog vremena u kome se dete stimuliše vežbama i prati njegov motorni razvoj, može se zaključiti da ne postoje značajni poremećaji neuromišićnog sistema. U najvećem broju slučajeva, radi se o poremećajima lakšeg, ili srednjeg stepena, koji ne stvaraju trajne probleme, a od vitalnog značaja je da se blagovremeno uoče i da se na rešavanju problema dosledno radi.

Jako je važno da roditelji, naročito mame, shvate da je potrebno dosta strpljenja i upornosti, a najvažnije je, da beba ne oseti njihovu uznemirenost, brigu ili strah.  Pored vežbi koje će beba raditi sa stručnjakom, roditelj se obučava postupcima koji će pomoći  normalizaciji bebinog tonusa.

Vežbe za bebe, za bolji motorni razvoj,  možete pogledati OVDE i OVDE.

Važno je da se vežbe podele u više navrata tokom dana, i izvode kad je dete odmorno i raspoloženo, a ne po svaku cenu, uprkos pospanosti, nervozi…

Hipotonus
Od presudnog je značaja da roditelji shvate značaj vežbi.

Šta pomaže kada beba nije raspoložena za vežbanje?

Ako beba nije raspoložena za vežbe može pomoći masaža, naročito masaža  donjih i gornjih ekstremiteta tj.parcijalna masaža „uz dlaku“. Ovakva masaža  ima za cilj  da razbudi, energizuje dete i pripremi za vežbe.

Koristi se i terapija bojama, i u tu svrhu se postavlja crvena podloga za vežbanje ili prostirka, koriste se rekviziti i igračke, lopte crvene boje.

Od presudnog je značaja da roditelji shvate značaj vežbi, da se kod deteta ne bi fiksirale loše šeme. Što se kasnije počne, znači da su šeme više usvojene, pa dete teže prihvata nove.  Najbolji rezultati postižu se u prvih 6 meseci života.

Radi u Beogradu u D.Z. Stari Grad od 1997. godine kao master defektolog-somatoped. Pohađala stručne edukacije i ima sertifikate: Opšta i specifična reedukacija psihomotorike-prevencija i tretman poremećaja motorike, govora, emocija i saznajnih funkcija u detinjstvu; Biological treatments for autism and ADHD; Rana dijagnostika i stimulativni rad sa riziko decom u prvoj godini zivota; Neurokineziološki razvoj deteta do godinu dana i brojne druge.
Preporučujemo vam...
Kako čitati knjige malom detetu
3 faze kako čitati knjige malom detetu
Kako čitati knjige malom detetu? Knjiga je važna za razvoj dece, ali neki mališani ih odbijaju. Kako dobiti interesovanje, fokus kod deteta i ljubav ka knjizi? Knjige su jedan prozorčić u čarobni svet i svako dete bi trebalo da dobije mogućnost da ’’gleda kroz taj prozorčić’’. Knjige pomažu u stimulaciji…
Virusna upala grla kod dece
Virusna upala grla kod dece – Simptomi, dijagnoza, terapija
Virusna upala grla kod dece je najčešći razlog  zbog kog roditelji dovode decu na pregled. Koji su simptomi virusne upale grla i kao se leči virusna upala grla? Medicinski naziv za upalu sluznice ždrela je faringitis  a krajnika-tonzilitis. Smatra se da je u 70% slučajeva tonzilofaringitis izazvan virusima. U tim slučajevima je…
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini
Fotografi za trudnice Srbije u 2023. godini, darivanje koje je vaš portal Trudnoća i zdravlje organizovao, je završeno. Pogledajte sjajne fotoslajdere sa fotografisanja koje su nam podarili vrhunski fotografi, majstori fotografije koji svoju profesiju rade sa puno ljubavi. Fotografisanje trudnica u 9 gradova Fotografisanje u gradovima: Beograd, Novi Sad, Subotica,…