Pupčank oko bebinog vrata (pupčana vrpca oko bebinog vrata) – naziv za ovakvo stanje je Nuchal cord. Bilo da se radi o jednoj omči, ili više puta obmotanom pupčaniku.
Pupčank oko bebinog vrata je česta pojava?
Prosečna dužina pupčane vrpce je oko 50 – 60cm, a najduži pupčanik bio je dugačak čak 195 centimetara.
Pupčanik povezuje majku sa nerođenom bebom. Majka diše i hrani svoju bebu preko pupčanika koji prenosi kiseonik ali i sve hranljive sastojke koji su neophodni za bebin razvoj. Fiziološki i genetski kod ljudske vrste pupčanik pripada bebi. Takođe igra kritičnu ulogu u uklanjanju fetalnih otpadnih proizvoda. Jednom obmotana pupčana arterija se javlja u 20 odsto trudnoća. Retko je fatalna po plod i nije razlog ni za kakvu intervenciju. Dijagnostikuje se ultrazvučnim pregledom. Istraživanja pokazuju da se svaka treća beba rađa sa ovakvim problemom. Pupčana vrpca oko vrata je česta pojava, ali ne treba se plašiti. Za sve što vas interesuje ili brine, možete se obratiti svom lekaru.

Lažni i pravi čvor na pupčanoj vrpci
Pored lažnog čvora, na pupčanoj vrpci može da se javi i pravi čvor. Javlja se u jedan odsto slučajeva, i to češće kod dužeg pupčanika, kod višerotki, kao i kod starijih trudnica. Češće se javlja u ranim nedeljama trudnoće, kada ima više amnionske tečnosti (plodove vode).
Pravi čvor se jasno dijagnostikuje ultrazvučnim pregledom. Hematomi, ciste pupčanika, variksi ili proširenja vena, hemangiomi, teratomi – su stanja kod pupčanika koja se dijagnostikuju Doppler pregledom. Merenjem protoka krvi kroz arteriju pupčanika – Color Doppler pregledom, posle 25. nedelje trudnoće, dijagnostikuje se vitalnost bebe. U tom periodu, pored merenja protoka krvi kroz pupčanik, sagledava se kompletna anatomija bebe: na 3D – kako beba izgleda spolja, da bi se isključile vidljive anomalije lica (rascepi) i ekstremiteta, kao i detaljna anatomija svih unutrašnjih organa.
Poseban deo kontrole bebinog zdravlja je detaljan pregled srca (fetalna ehokardiografija), zatim Doppler materičnih arterija i količina plodove vode.

Koje vrste pupčane vrpce mogu predstavlјati značajan rizik za bebu
Kada pupčana vrpca formira pravi čvor, može doći do jakog stiskanja pupčane vrpce, i dovesti do ozbilјnih povreda na porođaju. Smanjena aktivnost fetusa nakon 37 nedelјa trudnoće uobičajen je znak pravog čvora.
Nepovoljni otkucaji srca će se pojaviti kada je čvor dovolјno ozbilјan da izazove nedostatak kiseonika u bebinoj cirkulaciji. Ako je beba u nevolјi, lekarski tim treba brzo da interveniše, najčešće carskim rezom.

Nuhalna pupčana vrpca verovatnije će se pojaviti ako je pupčana vrpca dugačka ili je plod posebno aktivan. Velike su verovatnoće da će se dugačke pupčane vrpce zaplesti oko ploda, što može rezultirati nuhalnom pupčanom vrpcom. Isto tako, naročito aktivni fetusi imaju veću verovatnoću da će završiti sa pupčanom vrpcom oko vrata, ali nedostatak ili smanjenje aktivnosti fetusa je znak fetalne patnje. Iako neaktivnost fetusa neće uzrokovati formiranje nuhalne pupčane vrpce, obrnuta uzročnost je definitivno moguća: ukoliko nuhalni pupčanik prekine dotok kiseonika, beba može postati.

Pravi čvorovi na pupčaniku često se javlјaju u vezi sa sledećim faktorima :
- Trudnoća monoamniotskih blizanaca
- Polihidramnion (previše amnionske tečnosti)
- Ako ste imali dve ili više trudnoća u prošlosti (multiparitet)
- Dugačak pupčanik
- Plodovi male veličine
- Muški fetusi
- Gestacijski dijabet
- Amniocenteza