Suplementacija do 3 godine, kada? Dijetetski suplementi za odojčad i malu decu (deca do 3 godine) su posebno formulisani u pogledu specifičnog sastava hranljivih sastojaka.
Suplementacija do 3 godine, kada?
Kako zbog načina ishrane i ostalih subjektivnih i objektivnih razloga(zdravstvenog stanja, naprimer), nije uvek moguće da se samo hranom unesu svi neophodni nutrijenti u odgovarajućim količinama, tada je upotreba dijeteskih suplemenata opravdana.
Što se tiče preporuka za suplementaciju u pedijatrijskoj populaciji, stav Američke akademije za pedijatriju i Američke asocijacija za ishranu jeste da ukoliko se dete hrani uravnoteženo, hrana je najbolji način da dete unese sve esencijalne nutrijenate.
Samo određeni hemijski oblici vitamina i minerala su dozvoljeni!
Moraju se naći i u pogodnom farmaceutskom obliku prilagođenom uzrastu (kapi, sirupi ili praškovi koji se mogu neposredno pre upotrebe rastvoriti u mleku ili vodi), da bi deca mogla neometano da ih konzumiraju.
Prema Pravilniku o zdravstvenoj ispravnosti dijetetskih proizvoda, dijetetski suplementi (dodaci ishrani) su namirnice koje dopunjuju normalnu ishranu i predstavljaju koncentrovane izvore vitamina, minerala ili drugih supstanci sa hranljivim ili fiziološkim efektom, pojedinačno ili u kombinaciji, a u prometu su u doziranim oblicima dizajnirane da se uzimaju u odmerenim pojedinačnim količinama (kapsule, tablete, kesice praška, ampule tečnosti, bočice za doziranje u kapima i dr.).
Suplementi za malu decu po preporuci pedijatra i farmaceuta!
Pre nego što se u ishranu deteta uključi određeni suplement (vitamini, minerali), trebalo bi razmotriti ovo pitanje sa pedijatrom ili farmaceutom u cilju utvrđivanja da li je suplementacija neophodna. Pedijatri mogu preporučiti unos vitaminsko-mineralnog suplementa kod određene dece i to kod:
- Dece koja ne jedu redovno, ili se ne hrane uravnoteženom, razvnovrsnom ishranom, odnosno ne unose hranu iz svih grupa namirnica
- Dece sa slabim apetitom
- Dece koja su na nekom od restriktivnih režima ishrani (vegeterijanska ishrana)
- Dece sa intolerancijom na određene namirnice (mleko i mlečni proizvodi, jaja, riba…)
- Dece sa hroničnim oboljenjima kod kojih je smanjena resorptivna sposobnost digestivnog trakta (celijačna bolest, dijabetes)
- Dece koja su neuhranjena
Kao i ostali dijeteski suplementi, oni koju su namenjeni deci mogu biti monokomponenti ili kombinacije vitamina ili minerala, dok su biljni suplementi kontraindikovani kod dece mlađe od 3 godine zbog nedovoljnog broja podataka o bezbednosti skoro svih biljaka (koje se koriste kao sastojci u dodacima ishrani) u ovoj populaciji.
Koji su najčešće korišćeni suplementi za malu decu?
Najčešće korišćeni dodaci ishrani kod dece do 3 godine su: Vitamin K, Vitamin D, Probiotici i Omega 3 masne kiseline.
U proizvodnji suplemenata za odojčad i decu do 3 godine je dozvoljeno koristiti samo najbezbednije aditivi koji su dozvoljeni u proizvodnji mlečnih formula i dečije hrane.
Na kraju, ono što je svakako važno naglasiti da ukoliko je dete na terapiji nekim lekovima za hronična oboljenja (diabetes mellitus tip 2, astma…), a razmatra se primena određenog dodatka ishrani, važno je prethodno konsultovati se sa pedijatrom ili farmaceutom kako bi se izbegle moguće interakcije lekova i sastojaka dodataka ishrane i time sprečila pojava neželjenih dejstva ovih interakcija.
Sa uvodjenjem nemlečne hrane, deca treba da imaju raznovrsnu i adekvatnu ishranu! Malo dete ubrzano raste. Zato je neophodno da mu se obezbedi kvalitetna ishrana. U ovom periodu stiču se navike u ishrani za ceo život. Nije ovde samo reč o kalorijskom unosu, već i unosu makro i mikronutrijenata.