Prenatalna muzička stimulacija bebe je jedna od prvih komunikacija sa vašom bebom. Dokazano je da bebe počinju da uče još u stomaku.
Muzika je značajna u prenatalnom periodu za bebe. Ukoliko svesno uključimo muziku u našu svakodnevicu dublje ćemo komunicirati i povezati se sa bebom. Bebe reaguju, uče i osećaju kroz muzičku stimulaciju dok su još u stomaku!
Bebe uče, osećaju i sećaju se prenatalnog iskustva?
Jedna od bitnih stvari koje se tiču prenatalnog perioda i muzike je i to da prenatalne zvučne forme predstavljaju važnu razvojnu komponentu obzirom da one stvaraju osnovu za kasniji proces učenja i ponašanja. Muzika stimuliše rast moždanih struktura i konektuje mnoga moždana područja. Učenje se zasniva upravo na plasticitetu mozga a koji je najizraženiji u prvim godinama života; premda se on razvija i tokom celog života ali ne tom brzinom.
Bebe se sećaju!
Prenatalna muzička stimulacija može da da sjajne rezultate na san kod bebe, po rođenju. Bebe se sećaju muzike koju su slušali u stomaku. Bliska muzika je ta koja deluje na bebinu pažnju, umiruje i opušta. Nova istraživanja su pronašla da deca mogu da prepoznaju i preferiraju onu muziku kojoj su bili izloženi intrauterino, pa i godinu dana po rođenju. Tome u prilog, bebe koje čuju istu muziku koju su slušali u stomaku, brže zaspu i duže spavaju nego bebe koje nisu imale ovaj vid prenatalne stimulacije. Puštanje iste muzike posle rođenja pomaže uspostavljanju boljeg ritma spavanja, a što je ujedno daje i priliku mladim roditeljima da se odmore.
Prenatalna muzička stimulacija bebe daje mnoge prednosti bebi?
Rana bliskost sa muzikom nudi i mnoge druge prednosti za bebe, npr. razvoj bebinog jezičkog kapaciteta, slušne memorije, inteligencije, dara za imitaciju. Muzika korištena tokom trudnoće će stvoriti jake i važne obrasce posle rođenja i tokom prvih godina života. Bebe stimulisane u majčinom stomaku imaju daleko više mogućnosti za kontaktom za umetnošću te razvoj kreativnosti u kasnijem uzrastu.

Pevajte bebi, pričajte sa njom i uživajte zajedno u muzici
Muzikoterapija predstavlja skup tehnika koje se primenjuju od najranijeg detinjstva do duboke starosti,u dijagnostici, terapiji, prevenciji, specijalnoj edukaciji i rehabilitaciji. Primenjiva je i kod zdravih osoba, dece i odraslih, u cilju podsticanja razvoja i prevencije. Tehnike muzikoterapije koriste zvuk koji može i ne mora biti muzika, a može da se sprovodi individualno i u grupi, u bolničkim i van bolničkim uslovima. Primenjuju je edukovani i posebno trenirani muzikoteraputi. (Udruženje muzikoterapeta Srbije).
Vaši otkucaji srca, disanje, hodanje imaju zajedničku karakteristiku – ritam. Kada na to dodamo zvukove vaših unutrašnjih organa, vaš ili tatin glas, zvukove iz spoljne sredine (doduše u malo izmenjenom kvalitetu), dobijemo ceo orkestar i naravno preduslov za pomenutu muzičku opremljenost.
Beba će prepoznati vaš glas
Mnoge studije su potvrdile iznenađujuće aspekte ranog muzičkog kapaciteta kod beba. Beba razlikuje elemente kao što su ritam, visina i melodija. Razvijajući ove elemente, bebe koriste svoja znanja i na taj način uče o svetu koji ih okružuje. Postoje i dokazi da bebe više vole muziku od govora, kao i da najviše vole majčin glas i njeno pevanje, pre negoli direktan govor. Prisutnost te komunikacijske muzikalnosti može biti divan način da obe strane izraze i razmene informacije, te prenesu i razumeju emocionalne poruke i stanja, što predstavlja fundament između ostalog i u jačanju vezivanja. Mnoge studije su potvrdile iznenađujuće aspekte ranog muzičkog kapaciteta kod beba. Beba razlikuje elemente kao što su ritam, visina i melodija. Razvijajući ove elemente, bebe koriste svoja znanja i na taj način uče o svetu koji ih okružuje. Postoje i dokazi da bebe više vole muziku od govora, kao i da najviše vole majčin glas i njeno pevanje, pre negoli direktan govor.