Koje su vežbe najbolje za trudnice, znamo da je primerena fizička aktivnost u trudnići je blagorodna. Šta je svakako preporučeno? Šta trudnica treba da izbegava?
Koje su vežbe najbolje za trudnice – Prvo hodanje pa…
Pored hodanja, najbolje su vežbe koje ne zahtevaju „nošenje“ sopstvene težine (sa dodatnim teretom), kao što su plivanje i vožnja sobnog bicikla. Kojim god vidom fizičke aktivnosti trudnica da se bavi (ciljano ili u sklopu svojih svakodnevnih obaveza), preporučeno je da srčanafrekvencija bude manja od 85 odsto od maksimalne (220 umanjeno za starost trudnice), a posle petog meseca ne veća od 140 otkucaja u minutu.

Šta je svakako preporučeno?
Preporučljivo je da trudnice pohađaju i organizovanu psihofizičku pripremu, kada se uz pomoć terapeuta sprovode ciljane vežbe; vežbe disanja, vežbe koje ojačavaju mišiće trbušnog zida i porođajnog kanala. Preporučuju se takozvane Kegelove vežbe (ojačavanje mišića male karlice čime se smanjuje mogućnost nevoljnog isticanja urina pri napinjanju trbušne muskulature, na primer pri kijanju i kašljanju).

Kegelove vežbe su i priprema za porođaj
Treba ih raditi svakodnevno. Da bismo tačno utvrdili gde se nalaze mišići koje treba da jačamo vežbama, najbolje je da sednemo na stolicu sa stopalima na podu i malo razmaknutim kolenima. Napravićemo pokret kao da pokušavamo da sprečimo mokrenje – tako što stežemo mišiće između rektuma i vagine.
Vežbanje i zdravlje – Koja opšta pravila važe za fizičku aktivnost trudnice?
Izbegavati vežbanje na velikoj nadmorskoj visini ili u toploj, vlažnoj sredini. Treba šetati po za to predviđenim podlogama (zbog opterećenja zglobova nogu), u sportskoj obući (po mogućstvu patike sa vazdušnim umecima koji amortizuju pritisak), sportskoj odeći (odaje toplotu, ali ne prenosi spoljašnju toplotu), sa zaštitnim naočarama i kapom (ako je jako sunce) kao i zaštitom za kožu od UV zračenja. Poželjno je tokom kretanja koristiti i ruke, ili čak poneti neki štap. Ako se vežba u zatvorenom prostoru, neophodno je da ima dobro provetravanje.
Šta trudnica treba da izbegava?
Pored toga, nije preporučljivo bilo šta što povećava pritisak u stomaku, kao što je dizanje tereta, čak i vežbe na leđima, jer težina bebe može da poremeti cirkulaciju krvi. Nisu preporučljiva ni dugotrajna naprezanja i dugotrajno stajanje. U poslednjem trimestru treba izbegavajti nagle pokrete kao što su uvrtanje, skakanje ili trčanje.

Ukoliko se lekarskim pregledom utvrdi da je trudnoća normalna i žena zdrava, preporučljivo je da se žena bavi vežbanjem, naravno, individualno doziranim, programiranim i kontrolisanim u skladu sa starošću.
Odavno je poznato da fizička aktivnost doprinosi očuvanju i unapređenju zdravlja trudnica.