Selen je esencijalni mineral, što znači da se bez njega ne može. Iako je mikronutrijent, njegova uloga u očuvanju zdravlja je velika. Naš organizam ne stvara selen, pa se on mora unositi redovno putem hrane ili suplemenata.
Zašto je selen toliko značajan za očuvanje zdravlja?
Selen je uključen u rast ćelija, programiranu ćelijsku smrt i ćelijsku signalizaciju. Kao jedan od najmoćnijih antioksidanasa, za njega se kaže da je čuvar mladosti, vitalnosti i zdravlja.
Naročito je efikasan kada su u pitanju ćelije: mišića, jetre, pankreasa i eritrocita. Kao snažan antioksidans, štiti ćelijske membrane od oksidativnih oštećenja. Zajedno sa vitaminom E, koji se nalazi u unutrašnjem delu ćelijske membrane, ima važnu ulogu u zaštiti tkiva organizma od oksidativnog oštećenja.
Selen zajedno sa drugim mineralima omogućava formiranje imunih ćelija, što povećava odbrambene sposobnosti organizma u borbi sa infekcijama i drugim bolestima. Nedostatak selena sam po sebi ne izaziva bolest, ali čini organizam podložnim bolestima izazvanim drugim biohemijskim ili infektivnim oštećenjima, zbog uloge koju ima u imunom sistemu.
Poremećaj rada štitaste žlezde, u vidu hipotireoidizma (posebno Hashimoto tireoiditis) je veoma čest zdravstveni problem. Selen ima esencijalnu ulogu u konverziji hormona T4 u T3 (aktivni oblik hormona). Veći nedostatak selena je praćen smanjenjem T3, čime vodi ka simptomima hipotireoidizma.
Snižava nivo lošeg (LDL) holesterola, što je važan faktor u prevenciji gotovo svih oboljenja srca.
Selen je značajan i za plodnost?
Istovremena primena selena i vitamina E dovodi do povećane antioksidativne aktivnosti i na taj način utiče i na plodnost. Neophodan je za biosintezu testosterona. Tkivo testisa sadrži visoke koncentracije selena i odgovorno je za kvalitet sperme i plodnost muškaraca.
Ima ključnu ulogu u završnim stadijumima razvoja reproduktivnih ćelija i žena i muškaraca, pa o količini dnevnog unosa ovog minerala treba voditi računa kada odlučite da radite na potomstvu.
Sve više se govori o ishrani sa neadekvatnim unosom važnih mikro i makroelemenata i vitamina, koji su neophodni za sazrevanje polnih ćelija (jajnih i spermatozoida). Iznose se činjenice kako ista količina namirnica pre 20 godina i sada nema isti sastav minerala i vitamina, i da je potrebno uneti ih u vidu suplemenata.
Kakve su potrebe za selenom u trudnoći?
Za žene u periodu trudnoće selen je posebno značajan. Potrebe za selenom su nešto uvećane (kao i u periodu dok žena doji). Zato što je selen borac za bolji imunitet, a protiv preeklampsije, prevremenog porođaja, neophodan za pravilan rad štitne žlezde, kvalitetan san i relaksiranost… Trudnicama i dojiljama, je potrebno 60–70 mikrograma selena u toku jednog dana.
Gde naći selen?
U prirodi se pojavljuje u organskim (selenometionin i selenocistein) i neorganskim (selenit i selenat) oblicima. Organski selen se apsorbuje brzo i skoro potpuno (90%) dok je iskoristljivost neorganskog selena značajno manja. Selen se nalazi u zemlji, vodi i samim tim i namirnicama biljnog i životinjskog porekla.
Ispitivanja SANU i Medicinskog fakulteta, u našoj zemlji, dala su rezultate da je naše podneblje siromašno selenom. Tako, ne možemo očekivati ni adekvatnu/ potrebnu količinu selena u jednoj kvalitetnoj i uravnoteženoj ishrani koja obuhvata i biljnu i životinjsku hranu. Takvi rezultati navode nas na zaključak da je potrebna suplementacija selenom ili fortifikacija hrane selenom.
Optimalna dnevna količina za odraslu osobu je 55mg.
Gde ima selena u hrani?
Pivski kvasac, pšenične klice, orašasti plodovi (najviše brazilski orah i orah), govedina i iznutrice, jaja, puter, soja, riba (tunjevina, bakalar i haringa), morski plodovi, beli luk, suncokretovo seme, integralna žita… Meso (sve vrste mesa a posebno govedina), morski plodovi i brazilski orah su najbolji izvori selena.
Da li se može uneti previše selena?
Da, ukoliko se u dužem periodu koriste doze veće od 400mcg selena dnevno, tada mogu biti i toksične.
PROMO ČLANAK