Da li je vantelesna oplodnja preko Fonda za zdravstveno osiguranje plaćena? To je najčešće pitanje sa kojim se susreću parovi koij se bore sa neplodnošću. Najjednostavniji odgovor bi bio: DA! Za državljane Republike Srbije preko Republičkog Fonda za zdravstveno osiguranje, IVF proces je omogućen za sve parove, ali i za žene bez partnera.
Na prvi pogled IVF proces deluje kao komplikovan, pa se postavlja i pitanje da li je to zaista tako? U nekoliko koraka pokušaćemo da približimo celokupnu proceduru.
Koji su osnovni kriterijumi koje morate da ispunjavate za IVF?
- Da su iscrpljene druge mogućnosti lečenja infertiliteta.
- Da je i pored odgovarajućeg lečenja i dalje prisutna neplodnost.
- Da žena ima manje od 45 godina u trenutku prolaska komisije za BMPO.
- Da u ejakulatu muškarac ima živih ili morfološki ispravnih spermatozoida.
- Da muškarac ima zamrznute spermatozoide u nekoj IVF klinici u Srbiji.
- Da je očuvana funkcija jajnika.
- Da je indeks telesne mase žene manji od 30 (BMI).
- Da kod žena nije moguće lečenje neplodnosti sopstvenim jajnim ćelijama (nema očuvanu ovarijalnu rezervu). I onda se ovaj par upućuje na postupak sa doniranim ćelijama.
- Da partner/muškarac nema sopstveni reproduktivni materijal i onda se par upućuje na postupak sa doniranim ćelijama.
- Da je žena bez partnera i nema dece i tada se upućuje na postupak sa doniranim spermatozoidima.
- Da muškarac ili žena imaju zamrznute reproduktivne ćelije/embrione ukoliko imaju su onkološki bolesnici.
Šta Fond finansira?
- Neograničen broj IVF stimulisanih postupaka i neograničen broj krioembriotransfera za osigurano lice (ženu) do napunjenih 45 godina. I to u momentu dobijanja Potvrde o ispunjenosti uslova. Takođe, koja nema dece u postojećoj bračnoj/vanbračnoj zajednici. Ovo je BMPO za prvo dete!
- Dva stimulisana postupka BMPO i tri krioembriotransfera ima žena do 45 godina života koja u postojećoj zajednici ima jedno dete. Bez obzira da li je dobijeno vantelesnom oplodnjom ili seksualnim putem. Ovo je BMPO za drugo dete!
- Na teret RFZO-a proceduru vantelesne oplodnje mogu izvršiti i parovi kod kojih muški partner ima dijagnozu azoospermije i zamrznut materijal u nekoj od klinika za vantelesnu oplodnju u Srbiji.
- Za sve koji ispunjavaju kriterijume za donaciju, država omogućava jedan paket uvoza za izvođenje postupaka o trošku RFZO-a
- Tri postupka vantelesne oplodnje sa doniranim jajnim ćelijama, kao i tri stimulisana postupka sa doniranim spermatozoidima imaju svi parovi kojima je neophodna ova procedura. Kao i tri krioembriotransfera za postupke sa doniranim materijalom (zamrznuti embrioni dobijeni uz doniran materijal sa jedne i sopstveni materijal sa druge strane). Uslov je da žena ima manje od 45 godina starosti.
- Ženama bez partnera omogućena je vantelesna oplodnja o trošku države. I to, tri stimulisana postupka sa doniranim spermatozoidima, kao i tri krioembriotrasfera embriona dobijenih uz pomoć doniranih spermatozoida (uslov je da žena ima manje od 45 godina i da nema dete).
Da biste započeli proceduru morate imati preporuku lekara specijaliste za infertilitet da vam je neophodna vantelesna oplodnja ili donacija reproduktivnih ćelija kako biste ostvarili trudnoću. S tom preporukom (izveštajem) započinjete pripremu neophodnih analiza i uputa.
Koje su analize potrebne za IVF proces za ženu?
- Cervikalni bris na bakterije i vaginalni bris na bakterije, bris na hlamidiju i bris na bakterijsku vaginozu
- HbsAg, HCV, HIV, TPHA ― serologija
- Rubella ― serologija
- Toxoplasma gondii
- Skrining grlića materice ― bris na Papanikolau, kolposkopija (Papanikolau je BRIS)
- Ultrazvučni pregled vaginalnom sondom
- Hormonsko ispitivanje od 2. do 4. dana menstrualnog krvarenja (FSH, LH, E2, Pg, T, TSH, T3, T4, Prolaktin, antimilerijan hormon ― AMH).
Koje su analize potrebne za IVF proces za muškarca?
- Bris uretre na bakterije, bris na hlamidiju
- HbsAg, HCV, HIV, TPHA ― serologija
- Spermogram i spermokulturu
Ukoliko muškarac ima dijagnostikovanu azoospermiju mora priložiti i potvrdu o zamrznutom biološkom materijalu, a to znači da mora imati dokaz o zamrzavanju svog reproduktivnog materijala.
Koliko važe analize?
- Nalazi briseva i ultrazvuka važe 6 meseci.
- Ostale analize ne mogu biti starije od 12 meseci.
- Analize hormona važe 6 meseci.
Ono što je dodatno važno spomenuti
- Ukoliko se na komisiju upućujete van svoje filijale – obavezno overite upute u RFZO-u (tzv. Socijalno).
- Najbolje je pripremiti fotokopije svih vaših pripremljenih analiza
- Komisiju zakazujete telefonskim putem svuda osim u KC Vojvodina. Za celu Vojvodinu zakazuje se tako što izabrani lekar u domu zdravlja zakazuje komisiju elektronski.
- Mesto komisije ne možete birati već se određuje na osnovu toga gde teritorijalno pripadate.
- Izbor klinike za IVF: trenutno možete birati između 7 kliničkih centara i 15 privatnih klinika za IVF i kliniku za vaš IVF proces birate na samoj komisiji
- Nakon završene komisije dobijate Potvrdu o ispunjenosti uslova za ulazak u IVF proces.