Kada imate dete, potrebno da u kući imate kutiju za prvu pomoć.
Povrede kože i mekog tkiva u vidu posekotina, razderotina, nagnječenja ili ubodnih rana su najčešće povrede kod dece. Deca se ne retko povrede igrajući se, pa je dobro opremljena kutija za prvu pomoć neophodna u svakom domaćinstvu, kako bi odmah zbrinuli povredu.

Kutiju za prvu pomoć držati van domašaja deteta!
Šta je prva stvar koju treba da uradite kada se dete poseče/ povredi možete pročitati OVDE. U kojim situacijama se deca najčešće povređuju pročitajte OVDE.
Sve što vam je potrebno možete nabaviti u apoteci, bez recepta, ako je potrebno konsulujte se sa apotekarom. Kutija treba da bude na mestu koje je uvek dostupno u slučaju hitne potrebe, ali zaštićeno od dece, s obzirom da se u njoj nalaze oštri predmeti i lekovi. Povremeno proverite da li je nekom sredstvu istekao rok i dopunite ono što je potrošeno.Korisno je da u kutiji bude i lista telefonskih brojeva za hitne situacije!
Srećom, najčešće su u pitanju male i površne ranice, koje možete i sami rešiti kod kuće, uz pomoć svog kućnog pribora za prvu pomoć i puno ljubavi i utehe koja je vašem detetu potrebna u tim trenucima…
Pribor za hitnu pomoć u kući (u vašoj kutiji za prvu pomoć):
– Dezinfekciono sredstvo (3% hidrogen ili dezinfekciono sredstvo u spreju za rane, povidon jodid…)
– Sterilne gaze u pojedinačnim pakovanjima raznih veličina (10 malih i 10 velikih)
– Sterilni pamučni tupferi
– Zavoj (uži i širi)
– Zavoj za bandažu (fiksaciju zgloba)
– Flaster
– Hanzaplast različitih veličina
– Pinceta
– Makazice zaobljenih vrhova
– Termometar
– Lek za povišenu temperaturu i protiv bolova (paracetamol ili ibuprofen)
Ukoliko vaše dete ima ozbiljne alergijske reakcije, neophodna je i kutija za alergijski šok, koju ćete nabaviti i opremiti u dogovoru sa lekarom.