11 nedelja trudnoće je druga polovina trećeg lunarnog meseca trudnoće. Kako se razvija beba u 11. nedelji trudnoće? Kada se rade prenatalni testovi?
Koje promene se dešavaju u telu trudnice? Koji pregledi se rade u jedanaestoj nedelji trudnoće?
Kako se razvija beba u 11 nedelja trudnoće?
Vaša beba je u potpunosti formirana u jedanaestoj nedelji trudnoće, i dalje veličina glave čini polovinu celog tela. Plod je sada od 3,5-4cm dužine. Uši su formirane na mestu gde će biti na rodjenju, oči su i dalje zatvorene očnim kapcima. Svi organi ploda završavaju svoje formiranje i nastavljaju da rastu po veličini i težini kao i sam plod, i polako počinju da funkcionišu.
Prsti na rukama i nogama koji su bili spojeni se sada razdvajaju, na UZ-nom pregledu se mogu registrovati aktivni pokreti ploda, uključujući i ruke i noge, izgleda kao da plod maše i rita se, a počinje i da stiska i otvara pesnice.

Koža je i dalje providna sa brojnim krvnim sudovima koji se vide kao razgranata mreža, jer je plodu potrebna intenzivna ishrana. Kosti su sve jače, mlečni zubići su završili svoje formiranje, i u ovoj nedelji se formira i dijafragma ploda, nešto kasnije će plod početi i da štuca, što će trudnica moći da registruje u trećem trimestru trudnoće.
Razvijaju se kod devojčica jajnici, a kod dečaka testisi, što uslovljava formiranje spoljnih genitalije ploda, koje još uvek ne mogu da se vide na UZ pregledu.
Pupčana vrpca može biti sa dve i sa jednom arterijom?
Posteljica skoro da u potpunosti preuzima funkciju ishrane ploda, i odnošenja otpadnih materija od ploda, preko pupčane vrpce, koja polazi od stomaka ploda. Pupučana vrpca se sastoji od dve arterije i jedne vene, lepo se vidi na UZ pregledu, spiralno je uvijena i ulazi u posteljicu, preko koje je spojena sa krvotokom majke. Ponekad se može desiti da postoji jedna arterija umesto dve u pupčanoj vrpci, onda se češće rade UZ pregledi i trudnoća tretira kao visoko rizična.

Promene u telu trudnice u 11. nedelji trudnoće
Materica ispunjava celu malu karlicu trudnice, što čini osećaj zatezanja i blage napetosti u donjem delu stomaka. Neke stvari koje su Vam bile taman, će Vam se činiti kao da su Vam male, treba polako da razmišljate o nekoj udobnijoj garderobi, nešto što ćete moći za duži period da nosite (do kraja trudnoće). Obuća treba da je udobna takođe. Jedno je sigurno, najvažnije je da se osećate udobno i ne dopustite da zbog obuće imate natečene gležnjeve.
Polako se smanjuju i proredjuju mučnine, koje bi trebale u narednih nedelju dana u potpunosti da prestanu. Ima trudnica kod kojih se mučinne ponovo mogu javiti u trećem trimestru trudnoće, to je retko. Osećaj umora može biti još izraženiji, pojavljuje se nadimanje, podrigivanje i usporeno varenje, posledica većeg lučenja hormona progesterona, koji je potreban za normalno održavanje trudnoće. Ujedno sporije varenje čini da se hrana duže zadržava u crevima, i maksimalno iskoriste hranljive materije iz nje, sve u cilju boljeg snabdevanja ploda. Simptomi su izraženiji posle jela, zato savetujemo češće obroke. I dalje važi da trudnice ne treba da jedu više, i da uglavnom ostanu na istoj telesnoj težini (do kraja trećeg lunarnog meseca).

Pregledi trudnice u 11. nedelji trudnoće
Trebalo bi da ste se pripremili i zakazali double test, koji se radi već od sledeće nedelje trudnoće (od 11.-14. gestacijske nedelje), svakoj trudnici, bez obzira na godine starosti, kao skrining prvog trimestra trudnoće. Ako ste stariji od 35. godina i ne želite da radite invazivnu prenatalnu dijagnostiku-amniocentezu, već želite da uradite neinvazivne prenatalne testove iz krvi, možete u ovoj nedelji bilo koji od velike ponude da uradite.
Kada se rade prenatalni testovi?
Svi prenatalni testovi se rade već od punih 10 gestacijskih nedelja. To znači da u jedanaestoj nedelji možete da ih uradite. U konsultaciji sa Vašim ginekologom ćete se opredeliti za odgovarajući paket (ima ih više), što zavisi da li ste izmedju 35.-38. godine života. Takođe i da li imate neko dete, ili nekog u porodici Vašoj i muževljevoj sa naslednom bolesti.
Prenatalni genetski skrining testovi PROČITAJTE OVDE
Triple test i quadruple – Skrining testovi u ranoj trudnoći PROČITAJTE OVDE
Neinvazivni prenatalni skrining (NIPT, NIPS) PROČITAJTE OVDE