Jačanje imuniteta ishranom je najbolji način jačanja imuniteta. Za pravilnu ishranu koja će ojačati imunitet potrebno je znanje. Osnovna uloga imunog sistema je uspešna odbrana organizma od infekcije.
Sveukupni mehanizam odbrane organizma zovemo imuni sistem. Izbegavanjem loših navika u ishrani može vam biti jedan od ključnih faktora za jačanje imuniteta. Veoma je bitno i unositi dovoljnu količinu tečnosti u toku dana, najviše vode. Ove preporuke namenjene su i trudnicama i mamama, tj. celoj porodici.
Za jačanje imuniteta ishranom potrebno je znanje?
U odbrani i jačanju imunog sitema od značaja su izbegavanje stresa, zdrav san, pravilna ishrana i primerena fizička aktivnost (zdravi stilovi života).Kako bi se odbrambena uloga pojačala, neophodna je i izbalansirana, uravnotežena ishrana, puna vitamina i minerala.
Kako ishranom ojačati imunitet?
Obojite tanjir – Koristite povrće žutih i narandžastih nijansi, poput šargarepe, bundeve i tikve. Ovo povrće je veliki izvor beta-karotena, koji u telu formira vitamin A. Vitamin A učestvuje u regulaciji međućelijske komunikacije koja je osnov imunog sistema. Neka istraživanja pokazuju da vitamin A pomaže u održavanju normalne funkcije respiratorne mukoze i samim tim koristi se u preventivi respiratornih infekcija.
Sveže voće i povrće – Svakodnevno morate uzimate što više svežeg voća i povrća koji su bogati različitim vitaminima i mineralima. Vitami C je hidrosolubilni vitamin koji u različitim studijama pokazuje da smanjuje vreme trajanje infekcija, preporučana dnevna doza je 75 mg, za pušače 100 mg, a za trudnice do 120 mg.
Prilikom borbe sa infekcijama može se uzimate do 200 mg vitamina C. Napomena: Prilikom prekoračene dnevne doze, vitamin C se može izlučiti mokraćom, ali velika količina može dovesti do stvaranja peska ili kamen u bubregu.
Količina vitamina C na 100 g
Šipurak 426 mg; Paprika 240 mg; Brokoli 132 mg; Jagode 85 mg; Pomorandža 70 mg.
Selen i Cink su važni za imunitet
Dokazano je da i cink i selen jačaju imuni sistem i štite ćelije od oksidativnog stresa. Preporučuje se unos najmanje 10 mg cinka dnevno, a tokom trudnoće i dojenja mogu se i povećati doze.Biljni izvori cinka se mahunarke, kakao i orašasti plodovi, ali je njihova apsorbcija manje nego u namirnicama životinjskog porekla. Zato se preporučuje da glavni izvor cinka budu školjke, meso, jaja i riba. Najbolji izvori selena su meso, jaja, riba i sočivo.
Vitamin D za bolji imunitet i probiotici
Najnovija istraživanja su pokazala da vitamin D ne samo da povoljno utiče na koštani sistem, nego i na imuni sistem. Pored toga što naše telo stvara vitamin D iz kože pod dejstvom sunčeve svetlosti,postoje namirnice koji su dobar izvor vitamina D, poput ribe, jaja, teletine, mleka.
U borbi za bolji imunitet pravi prijatelj su probiotici koje treba koristiti uz pravilnu ishranu! Fermentisani mlečni proizvodi, kao što su jogurt, kiselo mleko i kefir, su preporučene namirnice, koje trudnica treba da uvrsti u svoj plan ishrane. Kiselo mleko, jogurt, kefir, kiseli kupus, kiseli krastavčići i mnoga druga hrana su prirodni izvor probiotika.
Domaća pileća supa borac protiv respiratornih infekcija
Tradicionalni lek kao što je pileća supa zaista ima pozitivan efekat na prehladu. Pored toga što sadrži proteine i mikronutrijente, pomaže hidrataciju organizmu, ima i antiinfalmatorno dejstvo tako što inhibira kretanje neutrofila i ubrzava kretanje sluzi, što posledično olakšava iskašljavanje.